X
تبلیغات
رایتل

سایت تخصصی مشاوره و روانشناسی

راهی برای داشتن خانواده موفق

مشاوره راه سبز زندگی(مجید عزیز)

این مطلب توسط نویسنده آن رمزگذاری شده است.
برای مشاهده آن احتیاج به وارد کردن رمز عبور دارید.
رمز عبور:
تاریخ ارسال: یکشنبه 30 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 21:22 | چاپ مطلب 0 نظر

بهترین حالات جنسی: 5 اشتباهی که اکثر آقایون مرتکب میشوند

یکی از چالش های متعدد آقایون این است که در روابط جنسی خود با همسرشان چه حالتی را انتخاب کنند. بزرگترین ترس آنها این است که خانمشان از آن وضعیت همیشگی خسته شده و درنتیجه میل و علاقه خود را به رابطه جنسی با آنها از دست بدهد. پس سوال این است که بهترین مواضع و جایگاه های جنسی چه مواضعی است؟

بهترین راه برای توضیح مسئله این است که چه کارهایی را نباید انجام بدهید. با به یاد داشتن این، به 5 مورد از اشتباهات آقایون در مسائل جنسی اشاره می کنیم تا شما دیگر مرتکب آنها نشوید.

اشتباه اول: تقلید همه چیزهایی که در فیلم های پورنو می بینید.

این می تواند بزرگترین اشتباه آقایون در مسائل جنسی باشد. مردان بی تجربه ممکن است تصور کنند که فیلم های پورنو می تواند الگوی خوبی برایشان باشد اما با واقعیت مسئله آشنا نیستند. مشکل اینجاست که آن دسته فیلم ها تلاش می کنند که صحنه خوبی را برای بیننده بسازند نه اینکه لذت و میل هنرپیشه ها را بیشتر کنند.

و درواقع، یکی از بدترین راه های تحریک اندام جنسی خانمها، زمانی است که وی پاهایش را روی شانه هایتان بگذارد. در این حالت که لگن او آنقدر به عقب خم شده است، ممکن است در گردنه رحم احساس درد کند. همچنین این وضعیتی است که فشار زیادی به زن وارد می کند.

اشتباه دوم: تلاش زیاد برای نینداختن وزنتان روی زن، در هر وضعیت


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:14 | چاپ مطلب 0 نظر

ارتباط جنسی پیش از ازدواج ( درگوشی های مشاور با دختران و پسران)

در این مقاله به بررسی روابط جنسی پیش از ازدواج می پردازم. اینکه نگرش گروه های مختلف به این عمل چیست و اینکه داشتن این رابطه چه نتایج مثبت و منفی می تواند در زندگی آینده فرد داشته باشد؟ لازم به ذکر است  ما  برای تمامی ادیان و مذاهب احترام قائل هستم اما معتقدیم صحبت نکردن ما در مورد یک مطلب شایع نه تنها باعث حذف آن نمی شود بلکه می تواند باعث گمراهی بدلیل ندانستن جنبه علمی مسئله و آسیب جبران ناپذیر به فرد شود ما (همکاران شما در سایت پزشکان بدون مرز ) از معتقدترین پزشکان به دین ، فرهنگ و سنت می باشیم و در برنامه درگوشی  بیشتر تلاش می کنیم تا جدیدترین یافته های علمی را در پاسخ به سئوالات دریافت شده در اختیار افراد قرار بدهیم و در نهایت این مسئولیت و تصمیم خود فرد است که چه کاری برایش بهتر است و چه خط فکری را می خواهد دنبال کند.

رابطه جنسی پیش از ازدواج در اکثر جوامع از نظر اخلاقی عملی غیرقابل قبول شمرده می شود. در چند دهه اخیر، در برخی جوامع غربی از شدت این مسئله تا حدی کاسته شده اما هنوز هم در خانواده های سنتی، مذهبی و یا اشخاصی که از طبقات بالای اجتماع هستند تجربه جنسی افراد به خصوص خانم ها را صرفا در قالب ازدواج، مشروع و موجه می دانند.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:14 | چاپ مطلب 0 نظر

۴مرحله تاثیر سایت ‌های مستهجن برروی سلامت روانی !!

سایت‌های مستهجن وجود دارند. چه به ما بربخورد و چه بر نخورد این سایت‌ها به زبان فارسی هم وجود دارند و آمارهای غیر رسمی نشان می‌دهد که مشتری هم دارند. با پاک کردن صورت مسأله چیزی عوض نمی‌شود. همشهری مثبت درپرونده‌ای به بررسی سایتهای مستهجن، اعتیاد به آنها و راه‌های مقابله با این آسیب روانی می‌پردازد این نشریه در بخشی از مطلب خود با عنوان "شاید برای شما هم اتفاق بیافتد" آورده است.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:13 | چاپ مطلب 0 نظر

چرا در رابطه زناشوئی عشق ما روز به روز کم رنگتر می‌شود

بر خلاف تصور خیلی ها که فکر می کنند عشق یکباره پیدا می شود و همیشه می ماند و یا حتی بیشتر می شود؛ واقعیت اینست که عشق ممکن است یک لحظه ایجاد شود، اما همانند بذری است و در صورتی باقی می ماند و رشد می کند که در زمین مناسبی جای گیرد، آب و نور کافی به آن برسانیم؛ مرتب آفت کشی کنیم و به آن کود بدهیم و مستمراً به آن رسیدگی نمائیم.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:13 | چاپ مطلب 0 نظر

راهکار هایی برای کاهش میل جنسی وشهوت

خود را به ورزش و کار و فعالیت های زیاد سرگرم کنید، ورزش و کار در کاهش ظغیان غریزه ی جنسی اثر فوق العاده سودمندی دارد، و به همین علت است که معمولا ورزشکاران و آنهائیه در زندگی فعالیت های سنگین دارند، گاهی دیرتر ازدواج می کنند و نیز کمتر از فشار جنسی آسیب می بینند .
۲- گردش و تفریح و کوهنوردی، از عواملی است که برای کاهش شهوت و تسکین نیروی جنسی نقش موثری دارد .
۳- مسافرت که خواه ناخواه در اخلاق و روحیات انسان تحولاتی به وجود می آورد، غریزه جنسی را نیز تسکین می بخشد .
۴- مطالعه، علاقه به کارهای فکری ، سرگرمی های هنری و خواندن سرگذشت قهرمانان علمی انسان را تا اندازه زیادی از شعاع خود خارج می کند و سرانجام این سرگرمی و آشنائی های روحی باعث کاهش نیروی جنسی می گردد.
۵- صبر و بردباری، اعتماد به نفس، استقامت و پایداری و ایمان و تقوا ، سنگرهای بزرگ روحی هستند که می توانند به انسان مدد بخشند و او را از لغزش و شکست حفظ نمایند .

قرآن کریم می فرماید : « آنان که وسائل زناشوئی ندارند، باید عفت و پاکی را پیشه سازند، تا اینکه خدا از فضل خود آنان را بی نیاز گرداند …» (سوره نور آیه ۳۳ – تفسیرالمیزان ج ۱۵)

وقتی غریزه جنسی به سراغ کسی می آید و او را رنج و عذاب می دهد، اگر صبر و بردباری کند و خود را آلوده ننماید، اضافه بر اینکه آبروی خود و دیگران را حفظ کرده، به یک مقام معنوی هم دست یافته است .

امیرالمومنین علی (ع) می فرماید : «صبر دو گونه است، صبر در مصیبت که نیکو و پسندیده است و صبر در مقابل گناه و نافرمانی خدا، که از صبر اول شایسته تر و نیکوتر است» (سفینه ج ۲ ص ۵) اما کسیکه زیر فشار شهوت واقع شده، چنان چه خود را از دست بدهد و ارزش معنوی خود را نادیده بگیرد ، خدای بزرگ می فرماید : « هر بنده ای دنبال میل و هوس خود رود و خواسته و فرمان مرا نادیده بگیرد در کارهای دنیایی او نیز پریشانی و اضطراب به وجود می آید »


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:12 | چاپ مطلب 0 نظر

آموزش گام به گام ترک خود ارضایی توسط یک ترک کننده

برای شروع گامها این موضوع را توجه کنید که اولین ماه ترک خود ارضایی سختترین است و بعد از آن عادت میکنید و راحتتر میشود. پس گامهای زیر را شما برای یک ماه انجام دهید تا برایتان ثابت شود میتوانید.

مراحل زیر را انجام دهید!

مرحله اول: تصمیم گیری

قبل از هر چیز شما باید واقعا تصمیم به ترک آن گرفته باشید. چون شما این مطلب را میخوانید معلوم است مرحله اول را طی کردید! اما باید بگم این مهمترین مرحله است تا شما از ته دل تصمیم به ترک نگرفته باشید هیچکس نمیتواند شما را وادار به این کار کند. پس اگر هنوز دو دل هستید همین الان تصمیمتون رو نهایی کنید.

مرحله دوم: پاکسازی

تمامی عکس ها و یا فیلمها و … که به نظر شما باعث تحریک شما میشود را باید دور بریزید. و یا اگر در کامپیوتر است آنرا کامل پاک کنید ( نه توی سطل آشغال ویندوز که بتوان دوباره به آن دسترسی پیدا کرد!!!). هیچ چیزی که باعث تحریک شما میشود نباید در دسترس شما باشد!

مرحله سوم: شناسایی زمان انجام خودارضایی

شما باید ببینید چه موقع اقدام به خودارضایی مینمایید. منظورم اینه که شب وقتی تنها هستید و یا در طول روز و یا در حمام و ….

این مرحله نیز مهم است زیرا با اینکار میتوانید بفهمید کی به سراغ این عمل میروید و میتوانید با برنامه ریزی از آن جلوگیری کنید.

مرحله چهارم: پر کردن برنامه


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:11 | چاپ مطلب 1 نظر

خود ارضایی در آقایان متاهل

برررسی این معضل بزرگ و راههای مقابله متاسفانه خودارضایی در میان مردان که اعتقادات قوی مذهبی ندارند شایع است . کلیه ادیان الهی بشدت افراد را از ریختن آب منی به خارج از رحم زنان (که شامل خودارضایی هم میشود) نهی کرده است.

مسئله دیگری که اغلب افراد در مورد آن ناراحتند مسئله خودارضایی در آقایان متاهل است. این مسئله برای خانم ها بسیار ناراحت کننده و در واقع باعث کسر شان آنهاست.

به همین دلیل بسیاری از آقایان درصورت اقدام به خودارضایی سعی میکنند این موضوع کاملا از دید همسرشان پنهان بماند. خود ارضایی در آقایان متاهل سبب آسیب کانون خانواده شده و محبت زوجین را کم می کند .

وقتی مرد در دوران مجردی به عمل ناپسند خودارضایی عادت و در واقع اعتیاد پیدا می کند از نظر روحی و روانی در دوران ازدواج نیز لذت خروج منی با خودارضایی برایش از رابطه سالم جنسی با همسر بیشتر است و همین مسئله سبب می شود زن این برداشت را داشته باشد که مرد او توجه و علاقه ای به او ندارد . اگر چه عدم علاقه و وجود مشکلات حانوادگی می تواند خود سبب این مسئله شود .

در هر حال به خانم ها توصیه می کنیم با این مشکل بزرگ شوهر خود عاقلانه برخورد کنند و از روحی احساسات سبب نشوند که این گره زندگی گره کوری شود که باز کردنش امکان پذیر نباشد .


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:10 | چاپ مطلب 0 نظر

پنج حقیقت مربوط به قاعدگی

شما ممکن است برای سالها یا دهه ها این چرخه را زندگی خود تجربه کرده باشید و راجع به این مسئله اطلاعات کافی داشته باشید ،با این حال ممکن است سوالاتی راجع به این چرخه فیزیولوژی مطرح شود که پاسخ آن نیازمند تامل و بررسی دقیق باشد. لذا در ادامه مطلب به 5 مورد از این ابهامات و پاسخ متخصصان در هر مورد پرداخته شده است.

1- چرا بعضی از زنان دچار سندرم قبل از قاعدگی (PMS)می شوند؟


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:09 | چاپ مطلب 0 نظر

مطالبی در خصوص بارداری

همه چیز بستگی به زمان فصلی دارد

با رجوع به طب چینی‌ها متوجه می‌شویم که فصل‌ها واقعا بر روی بارداری تاثیرگذارهستند. طب چینی به چرخه انرژی در جهان هستی در جهت پاسخ‌های سلامتی، انرژی‌های زن و مرد، معروف به yin و yangو پستی و بلندی‌ها در طول سال توجه دارد.
انرژی مردانه در بهار شروع می‌شود و اوج این انرژی هم در حدود روز بیست و یکم ماه جون در انقلاب تابستانی می‌باشد.

انرژی زنانه در پاییز شروع می‌شود و اوج این انرژی هم در حدود روز بیست و یکم ماه دسامبر در انقلاب زمستانی میباشد. به این معنی که بهترین فصل باروری برای مردها بهار و تابستان و برای خانم‌ها پاییز و زمستان می‌باشد.
تحقیقات انجام شده در چین، تایید می‌کند که تولید اسپرم در بهار و تابستان نسبت به دیگر فصل‌های سال بسیار بیشتر و حرکت آن سریعتر میباشد. بر عکس آن، تخمدان‌ها در پاییز و زمستان فعال‌تر می‌شوند و تخمک‌های بیشتری تولید میکند.
یک احتمال این است که چون مردها در ماه‌های بهار و تابستان ازلحاظ فیزیکی فعال‌ترند، عملکرد‌های بیضه‌ای در پاسخ به آن افزایش می‌یابد؛ و برای خانم‌ها، چون پیدایش تخمک‌گزاری معمولا در یک دمای پایین صورت می‌گیرد، به طور حتم، تخمک‌گزاری در فصل‌های سرد پاییز و زمستان بیشتر صورت می‌پذیرد و احتمال بارداری بیشتر است.

دانستنیها: دمای بسیار بالا در سرعت باروری تاثیر مثبت ندارد. دریافته‌اند که وقتی دمای محیط بسیار بالا و هوا بسیار گرم باشد همچنین درجه بدن بالاتر از ۳۷ درجه سانتیگراد باشد، به نظر می‌رسد که درعملکرد بیضه‌ای برای مردان، افتی ایجاد می‌شود و تاخیری هم در بلوغ تخمک‌ها در زنان مشاهده میشود


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:08 | چاپ مطلب 0 نظر

این تاپیک مخصوص افرادی است که تصمیم به بارداری ندارند.

– این راهنما مربوط به کسانی است منی (پیشاب) مرد با آلت تناسلی زن تماس پیدا کرده است. مثلا:

  • از روی شلوار بارداری رخ نمی دهد!!!!
  • اگر هر دو نفر لباس زیر به تن داشته باشند بارداری رخ نمی دهد!
  • با خوردن منی بارداری رخ نمی دهد!


3 – رابطه مقعدی باعث وقوع بارداری نمی شود. اگر منی در خارج از بدن تخلیه شده و شک دارید که آیا با آلت تناسلی تماس یافته است - در صورتی که در زمانهای پرخطر قرار دارید - از روش اورژانسی استفاده کنید (شماره 17 - 18 - 19 همین راهنما را مطالعه کنید.)

4 – پرده بکارت مانع وقوع بارداری نیست.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:08 | چاپ مطلب 0 نظر

80 درصد دختران دبیرستانی با یک پسر دوست هستند

تحقیقات نشان می دهد80 درصد دختران دبیرستانی در ایران با یک پسر دوست هستند و حتی ممکن است ارتباط جنسی هم داشته باشند که خانواده‌ها و مسئولین مدارس از این موضوع بی‌اطلاع هستند.


 این درحالی است که نوجوانان آگاهی کافی نسبت به این مسئله ندارند و ارتباطاتشان به ازدواج منجر نمی‌شود که این امر مطمئناً پیامدهای ناگواری را برای آنها به همراه خواهد داشت. به گزارش خبرآنلاین عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطایی با بیان این مطلب در جلسه سخنرانی درخصوص چالش‌های زندگی دختران و پسران دانشجو ، سازنده‌ترین و بهترین راه برای پیش برد ارتباط و علاقمندی با جنس مخالف را در ازدواج دانست و گفت: شیفتگی پسران برای ازدواج معمولاً در سن 19 تا 20 سالگی اتفاق می‌افتد.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:07 | چاپ مطلب 0 نظر

من و دوست دخترم با یکدیگر رابطه جنسی داریم البته می دانیم کارمان

من و دوست دخترم با یکدیگر رابطه جنسی داریم البته می دانیم کارمان گناه کبیره است و اینکه با دوست خود این موضوع را در میان گذاشته ام و او همیشه با این جمله که اگر این کار را انجام ندهیم مجبور به خودارضایی هستیم موضوع را مشروع جلوه می دهد و اینکه به خاطر پاره ای مشکلات اصلا نمی توانم به ازدواج فکر کنم به نظر شما چاره مشکل بنده چیست؟

پاسخ:

از نظر اسلام هر گونه لذت بردن جنسی از نامحرم و به طور کلی از غیر همسر، حرام و ممنوع است؛ اعم از این که این لذت بردن به وسیله نگاه کردن باشد یا در قالب ارتباط کلامی و دوستانه، یا ارتباطی عمیق تر مثل دست دادن و لمس بدن و یا شدیدتر از آن، یعنی رابطه جنسی برقرار کردن که به آن زنا گفته می شود که در صورت اثبات نزد حاکم شرع موجب اجرای حد خواهد شد.


در ارتباط با رابطه و پیوند دو جنس مخالف به طور کلی سه دیدگاه مطرح است:
1. دیدگاه افراطی: در این نگرش هر گونه ارتباطی با جنس مخالف آزاد و بدون مانع است. (رویکرد لیبرالیستی)
به بیان دیگر هیچ گونه حد و مرزی برای این پیوندها وجود ندارد و آزادی مطلق بر آن‏ها حاکم است.
فروید و پیروان وی مدعی هستند. اخلاق جنسی کهن بر اساس محدودیت و ممنوعیت است و آنچه ناراحتی بر سر بشر آمده است از ممنوعیت‏ها و محرومیت‏ها و ترس‏ها و وحشت‏های ناشی از این ممنوعیت‏ها که در ضمیر باطن بشر جایگزین گشته، آمده است. برتراند راسل نیز در اخلاق نوینی که پیشنهاد می‏کند، همین مطلب را اساس قرار می‏دهد.
راسل در کتاب«جهانی که من می‏شناسم» می‏گوید: «اگر از انجام عملی زیانی متوجه دیگران نشود، دلیلی نداریم که ارتکاب آن را محکوم کنیم» (جهانی که من می‏شناسم، ص 68)

2. دیدگاه تفریطی: بر پایه این رویکرد، هر گونه ارتباط و پیوند با جنس مخالف مردود و مورد نکوهش می‏باشد.
این دیدگاه درست در مقابل دیدگاه افراطی است.
برترانت راسل، فیلسوف اجتماعی مشهور معاصر می‏گوید: «عوامل و عقاید مخالف جنسیت در اعصار خیلی قدیم وجود داشته و به خصوص در هر جا که مسیحیت و دین بودا پیروز شد عقیده مزبور نیز تفوّق یافت». وستر مارک مثال‏های زیادی از این فکر عجیب مبنی بر این که «چیز ناپاک و تباهی در روابط جنسی وجود دارد» ذکر می‏کند.
در آن نقاط دنیا نیز که دور از تأثیر مذهب بودا و مسیح بوده است ادیان و راهبانی بوده‏اند که طرفداری از تجرد می‏کرده‏اند، مانند اسنیت‏ها در میان یهودیان ... و بدین طریق یک نهضت عمومی ریاضت در دنیای قدیم ایجاد شد.» (کتاب زناشویی و اخلاق، ص 26 و 25)
راسل در جای دیگر می‏گوید: پدران کلیسا از ازدواج به زشت‏ترین صورت یاد کرده‏اند. هدف ریاضت این بوده که مردان را متقی سازد، بنابر این ازدواج که عمل پستی شمده می‏شد بایستی منعدم شود. «با تبر بکارت درخت زناشویی را فرو اندازید» این عقیده راسخ سن ژروم درباره هدف تقدس است. (همان، ص 30)

3. دیدگاه اعتدالی: بر اساس این دیدگاه نه آزادی مطلق و رها پذیرفته شده است و نه محدودیت و منع هر گونه رابطه، بلکه ارتباط بین دو جنس مخالف در یک چهارچوب مشخص تعریف شده است.
دیدگاه اسلام ناظر به نگرش سوم (اعتدالی) است.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:06 | چاپ مطلب 0 نظر

برای بچه دار شدن چه مدت باید صبر کرد ؟!

هنگامی که یک زوج جوان قصد می گیرند که اولین بچه خود را به دنیا بیاورند،چه مدت بعد از ازدواج باید صاحب فرزند شوند؟


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:04 | چاپ مطلب 0 نظر

5 اشتباه بزرگ جنسی در مردان

مردها معمولا فکر می‌کنند همه‌چیز را درباره رابطه جنسی با زنان می‌دانند اما دایره‌المعارف جنسی که شما در مغزتان دارید، ممکن است حاوی خطاها و نقص‌های اساسی درباره امور جنسی زنان باشد، خطاهایی که ممکن است به اشتباهات جنسی بینجامد.

5 نکته‌ای که در زیر می‌آوریم از مشکلات شایع مردان در روابط جنسی است:

1.چیزهایی که همسرتان می‌خواهد می‌دانید
مردان اغلب فکر می‌کنند که می‌دانند همسرشان چه می‌خواهد. اما همه زنان مشابه هم نیستند. به گفته کارشناسان آموخته‌های مردان حتی از تجربیات همسر قبلی‌شان ممکن است در مورد همسر فعلی‌شان صدق نکند. این موضوع نه تنها در مورد ترجیحات جنسی بلکه در مورد روابط عاطفی هم صدق می‌کنند. زنانی هستند که نمی‌توانند با فعالیت جنسی رابطه عاطفی با همسرشان برقرار کنند و زنانی هستند که به سادگی با همسران‌شان رابطه عاطفی برقرار می‌کنند و بقیه زنان در میانه این طیف قرار می‌گیرند.

2. احساس جنسی مردان و زنان مشابه هم است
هنگامی که مردی با زنی مقاربت می‌کند، دخول آلت مردانه به قدری حس قوی‌ای در مرد ایجاد می‌کند که نمی‌تواند تصور کند که ممکن است زن احساس مشابهی نداشته باشد. ممکن است او احساسی مانند احساس شما هنگام مشت‌خوردن به شکم پیدا کند که باعث تهوع شما می‌شود.

3. از ساختمان بدن زن اطلاعات کاملی دارید
اغلب مردان به طور کلی می‌دانند که کلیتوریس کجاست و کجا می‌توانند آن را پیدا کنند. اما نمی‌شود گفت آنها واقعا عمل آن را درک می‌کنند. 30 سال پیش در شروع به اصطلاح «انقلاب جنسی» یک کتاب پرفروش به نام «لذت امور جنسی» توجه مردم را به اهمیت کلیتوریس در ایجاد ارگاسم جلب کرد. اما این عقیده که زنان باید بتوانند از طریق دخول آلت مردانه در واژن به ارگاسم برسند، هنوز میان بسیاری از مردان باقیمانده است.

ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:02 | چاپ مطلب 0 نظر

چرا روابط جنسی این زوج پس از سالها زندگی مشترک به سردی گراییده ب

راستی علت بی میلی جنسی این زن و شوهر در برقراری رابطه جنسی با یکدیگر چیست؟

زنان و شوهران موجودات بسیار جالب و زیبایی هستند. رابطه آنها براستی حیرت انگیز است. از اینرو همیشه دوست داشتم و دارم که مشاور زندگی آنها باشم.

روزی زوج میانسالی به نامهای مارتا و دیوید که مدت ۱۰ سال بود ازدواج کرده بودند برای مشاوره در خصوص نارضایتی در برقراری ارتباط جنسی مراجعه کرده بودند. (به دلیل حفظ حریم خصوصی مراجعین از اسامی خارجی بجای اسامی ایرانی استفاده شده است)

آنها از من می خواستند تا روشهای تقویت نیروی جنسی و میل جنسی را به آنها آموزش دهم، زیرا اظهار می داشتند که دیگر مثل گذشته از رابطه جنسی با یکدیگر احساس رضایت ندارند. آنها برای دیدار با خانواده هایشان از لندن به تهران سفر کرده و در این میان ترجیح داده بودند تا مشکلشان را با یک مشاور درمیان بگذارند.

مارتا در جلسه مشاوره می گفت: ” آقای مهدی آریافر! ده سال است که رابطه جنسی خوبی میان ما برقرار بوده است و انصافاً نیز دیوید همیشه در شروع مراحل برقراری رابطه جنسی پیشقدم بوده است و در هر ده مورد، یک مرتبه نیز من پیشقدم می شدم و تمایل عمیق خودم را به ایجاد رابطه جنسی نشان می دادم . اما یک شب که از مهمانی به منزل پدری ام رسیدیم، من که به علت مصرف مشروبات الکلی شرایط خاصی داشتم، تمایل شدیدی برای برقراری رابطه جنسی با دیوید نشان دادم، اما او برخلاف همیشه از پیشنهاد من ناراحت شد و دستم را به کنار زد و گفت که تمایلی به رابطه جنسی ندارد. من هم از این برخورد او ناراحت شدم زیرا درک این رفتار غیرمترقبه او برایم سخت بود.”

دیوید نیز که تا آن لحظه ساکت بود ، حرف همسرش را قطع کرد و گفت: ” چرا فقط به آن شب اشاره می کنی! من بارها به تو گفتم که در آن زمان سرحال نبودم و حوصله نداشتم. تو نیز آن شب مثل همیشه نبودی! و من تصور می کردم که اگر با تو ارتباط جنسی برقرار می کردم. احساس حقارت به من دست می داد و فکر می کردم که دارم با یک زن غریبه هم بستر می شوم. چرا مرا درک نمی کنی زن !؟

در آن لحظه من به عنوان مشاور وارد معرکه شده و پرسیدم که : ” آقای دیوید! آیا رفتار و حرکات خاص همسرتان در آن شب ، شما را به این باور رساند که گویی با کس دیگری هم بستر می شوید یا این احساس از مدتها قبل در شما ایجاد شده بود؟ “

دیوید پاسخ داد: ” نه آقای آریافر! این ذهنیت من تنها مربوط به آن شب می شود. همسرم همانطور که خودش هم گفت به علت مصرف زیاد مشروبات الکلی حالت عادی نداشت. آن شب خنده هایش ، اعمال و رفتارش برای من عجیب بود و مثل همیشه هم نبود، برای همین این حس به من دست می داد که او همسر من نیست و یک غریبه است”

توجه کنید!


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:01 | چاپ مطلب 0 نظر

چگونه مرتب کردن اتاق را به فرزندانمان بیاموزیم؟

چگونگی آموزش نظم و ترتیب به خصوص مرتب کردن اتاق به بچه‌ها همیشه یکی از دغدغه‌های والدین بوده است. اغلب آنها از این مساله شکایت دارند که هرگاه از کودک یا نوجوانشان خواسته‌اند تا اتاقش را مرتب کند فرزندشان با عصبانیت از انجام این کار امتناع ورزیده یا این مساله را نوعی دخالت و اذیت از سوی پدر و مادر تلقی کرده و حاضر به انجام این کار نشده است. اکثر پدر و مادرها علت واقعی این مخالفت کودک یا نوجوان را درک نمی‌کنند. به عقیده آنها این نوع مخالفت‌ها از بی‌ادبی کودک سرچشمه می‌گیرد. و به همین دلیل با پرسش‌ها و تردیدهای زیادی روبه‌رو می‌شوند.
اولین مساله‌ای که در این میان حایز اهمیت است و باید به آن توجه داشت این است که شما همیشه با این مخالفت روبه‌رو هستید. کودکتان امروز یا هر روز دیگر از مرتب کردن اتاق خود امتناع می‌ورزد اما این مخالفت بر خلاف تصور شما نه تنها نشانه بدی نیست بلکه به طور اجتناب‌ناپذیری جزء مراحل رشد کودک است. و اولین نشانه‌های آن نیز در سن دو سالگی است یعنی وقتی که فرزند شما حرف زدن و به خصوص کلمه "نه" را یاد می‌گیرد. در این سن او فقط برای ابراز هویت خود از کلمه "نه" استفاده می‌کند و "بله" را بسیار دیرتر خواهد آموخت و آن را به کار خواهد برد. در این سن او با وجودی که هنوز هم به شما وابسته است و نیاز به حمایتتان دارد باز با گفتن کلمه نه ابراز عدم رضایت کرده و به تدریج و کم‌کم کسب استقلال می‌کند. بنابراین "نه" گفتن‌های او حتی به موارد و مسایلی که دوستشان دارد - نشان‌دهنده میل او به ابراز وجود است، این‌که همه او را به عنوان انسان مستقلی بشناسند. از طرفی او با اعتراض‌ها و مخالفت‌هایش شما را می‌سنجد و محک می‌زند و قدرتتان را ارزیابی می‌کند و در پی فهم این مطلب است که آیا می‌تواند از قوانین و محدودیت‌هایی که شما برای او تعیین کرده‌اید تخطی کند یا خیر؟ توجه داشته باشید که همه این موارد برای رشد شخصیت او ضروری است او با شما مخالفت کرده و نتایج حاصل از این مخالفت را ارزیابی می‌کند و از نتایج مثبت آن که به رشد و تکامل شخصیتش کمک می‌کنند، بهره ‌می‌گیرد و نتایج منفی آن را کنار می‌گذارد. البته درک و تحمل این مساله برای پدرها و مادرها دشوار است که باید با کمی صبوری و شناخت خصوصیات این دوران بر آن غلبه کنید. پرسش بعدی که اغلب والدین در این‌ مورد مطرح می‌کنند این است که آیا باید کودک را به زور وادار به مرتب کردن اتاقش کرد یا این‌که با ملایمت او را قانع ساخت؟


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 17:45 | چاپ مطلب 0 نظر

اگر زیاد خرید می‌کنید، بخوانید!

 

Shopaholic یا معتاد به خرید به افرادی اطلاق می‌شود که بیش از حد خرید می‌کنند و نوعی اعتیاد به خرید کردن دارند. این افراد حتی علاقه‌ای به چانه زدن ندارند. طبق آمار زنان بیشتر از مردان به وسواس خرید مبتلا هستند. این اختلال از دوران نوجوانی آغاز می‌شود. تقلید از دیگران و هیجان پیش از خرید از مهم‌ترین عواملی هستند که این افراد را به خرید ترغیب می‌کنند. هیجان این افراد در زمان خرید به اوج خود رسیده و ساعاتی پس از آن پشیمانی سراغ فرد می‌آید. جالب این‌جاست که این افراد به اکثر کالاهای خریداری شده نیازی ندارند و انگیزه خرید در این افراد تنها احساس لذت ناشی از آن است. این افراد از یک کالای خاص چندین مورد خریداری می‌کنند. از دیدگاه روان‌شناسان این افراد دارای اعتمادبه‌نفسی بسیار پایین‌تر از حد عادی هستند اما برخی روان‌پزشکان معتقدند فردی که دچار وسواس خرید است، معتاد است، او فقط به خرید فکر می‌کند و هیجان قبل از خرید و احساس نشاط هنگام خرید برایش همانند لذت مصرف موادمخدر است و دفعات و مبالغ هزینه شده در هر خرید باید بیشتر شود تا احساس نشاط در فرد پایدار بماند. این افراد از اعتمادبه‌نفس شکننده‌ای برخوردار بوده و حرف و نظر دیگران در تفکر و تصمیم آنها بسیار موثر است. این قبیل افراد احساس امنیت و رضایت روانی نداشته و از کمبود و خلا روانی رنج می‌برند و با توسل به خرید سعی در جبران کمبودهای خویش دارند. خرید کردن افراد دارای الگوهای متعدد بوده و عواملی چون میزان تحصیلات، وضعیت اقتصادی، روابط عاطفی و محیط اجتماعی نقش مهمی در خرید دارند. هنگام خرید انتخاب صحیح کالا نشانه استقلال فکری و قدرت تصمیم‌گیری است. بر همین اساس افرادی که در تصمیم‌گیری مشکل دارند برای خرید دست به انتخاب‌های گوناگون می‌زنند و معمولا ساعت‌ها در مراکز خرید سرگردان هستند.
به گفته محققان برخی افرادی که اعتیاد به خرید دارند، ممکن است دچار نوعی اختلال دوقطبی باشند. مبتلایان به این نوع اختلال شخصیت، گاهی بسیار خوشحال و مسرورند و گاهی هم در حالت افسردگی و غم فرو می‌روند. این افراد در یک حالت ممکن است برای این‌که دوباره شاد و سرحال شوند هر کاری انجام دهند و یکی از این کارها خریدهای بیش از اندازه است.
این افراد تلاش می‌کنند با خرید کردن بیش از حد، استرس و نگرانی‌شان را کنترل کنند.
این بیماری قابل درمان است
اکثر افرادی که به اعتیاد خرید مبتلا هستند، کالاهایی را که خریده‌اند پنهان کرده یا درباره آنها دروغ می‌گویند و بسیاری از آنها مدام در بحران مالی به سر می‌برند. این افرد هنگامی که افسرده، خشمگین، نگران یا تنها هستند برای خوشحال کردن خود خرید می‌کنند. اگر شما از این دسته افراد هستید برای درمان این مشکل می‌توانید از راه‌هایی غیر از خرید برای بهبود وضعیت روحی خود بکوشید. به زمانی که برای خرید و گردش در مراکز خرید صرف می‌کنید توجه کنید. این زمان را می‌توانید با برنامه‌ریزی بهتر بگذرانید، کلاس‌های آموزشی و یا فعالیت‌های ورزشی، گذراندن وقت با خانواده، تحصیل و مطالعه کتاب‌های مفید و... را به جای خرید کردن امتحان کنید. خرید قسطی و یا استفاده از کارت‌های اعتباری به خرید غیر‌ضروری شما کمک می‌کند. کارت اعتباری همراه خود نبرده و بهای کالاها را نقدی بپردازید. اگر مدتی پس از خرید فراموش می‌کنید چه خریده‌اید پس بهتر است خریدها را یادداشت کرده و مرتب به لیست کالاهایی که خریده‌اید سر بزنید. یک دوست قابل اعتماد را هنگام خرید همراه خود ببرید و از او بخواهید خرید‌های بی‌مورد را به شما گوشزد کند. اگر احساس می‌کنید این روش‌ها مشکل‌تان را حل نمی‌کنند اجازه دهید متخصصان به یاری شما بیایند. می‌توانید هزینه‌ای را که صرف خرید کالاهای غیر ضروری می‌کنید، برای درمان خودتان مصرف کنید.

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 17:41 | چاپ مطلب 0 نظر

۷ راز ازدواج موفق

1) زوج های موفق خواسته ها و انتظارات خود را به صراحت می گویند. زوج های موفق قبل از ازدواج، توقعاتی که از یکدیگر دارند مطرح می کنند، اگر توافق اساسی با هم ندارند (برای مثال مرد فرزند می خواهد ولی خانم مخالف است)، می توانند به شروع و یا خاتمه ازدواج به طور جدی فکر کنند. بعد از ازدواج، زوج های موفق به طور منظم در مورد توقعات و انتظاراتشان با هم صحبت می کنند و اگر اختلافی پیش آمد، آن را به زمان دیگری موکول می کنند تا همدیگر را درک کنند و به توافق برسند.

2) زوج های موفق فردیت خود را حفظ می کنند. بعد از ازدواج استقلال زوج ها کم می شود اگر افراد فرزند داشته باشند روز به روز وابستگی بیشتر می شود و گاهی افراد احساس خستگی می کنند. زوج های موفق می دانند حتی اگر به هم علاقه داشته باشند، گاهی احساس خستگی می کنند. آنان یکدیگر را تشویق می کنند تا همیشه"ما" نباشند و زمانی هم برای "خود" داشته باشند و به کارهای مورد علاقه خود بپردازند.بدین ترتیب زوج فردیت خود را حفظ می کند و زندگی ، شاداب می شود.

3) زوج های موفق همدیگر را مرکز توجه قرار می دهند. آنان همدیگر را دست کم نمی گیرند و همیشه به فکر خوشبختی همسر خود و خانواده هستند. معمولاً افراد چند سال پس از ازدواج مانند سال های اول به هم توجه نمی کنند. ولی زوج های موفق، کارهای کوچک نظیر اولویت قرار دادن نیازها و کارهای همسر و کارهای بزرگ نظیر احترام و گوش کردن به حرف های هم را مدنظر قرار می دهند. ازدواج دریای تغییرات است. شما اغلب فراموش می کنید همسرتان مهم است و به او توجه نمی کنید. درعوض به کار، سرگرمی و دوستان اهمیت می دهید ولی زوج های موفق همدیگر را مرکز توجه قرار می دهند.

4) زوج های موفق روش های حل اختلاف را می آموزند. "جان گاتمن" روانشناس که 20 سال زندگی زوج ها را مطالعه کرده، عامل اصلی موفقیت یا شکست ازدواج را توانایی، یا عدم توانایی حل اختلافات می داند. حتی اگر همسرتان و شما کاملاً با هم یکی باشید ، گاهی با نظر هم موافق نیستید و این مخالفت باعث ناراحتی می شود. نباید به اعتیاد، خشونت و ... رو بیاورید. اگر خواسته شما و همسرتان با هم فرق دارد، باید آن را حل کنید. زوج های موفق با هم صحبت می کنند، حتی اگر احساس بدی نسبت به هم دارند. آنان در مورد اختلافات و مخالفت ها با هم مذاکره می کنند تا به نتیجه عادلانه برسند. آنان از یکدیگر حمایت می کنند و غـُر نمی زنند. آنان می پذیرند در مواردی عشق ، برتر از پیروزی است.

5) زوج های موفق با هم رشد می کنند. مسلماً فردی که امروز با او ازدواج می کنید،10 سال آینده متفاوت خواهد بود. شما هر دو تغییر می کنید. به ویژه در شرایط سخت زندگی مانند از دست دادن والدین . زوج های موفق می دانند که یکی یا هر دو در طول زندگی تغییر می کنند و قواعد عوض می شود. پس لازم است تغییر کنید تا بتوانید روابط در حال تغییر را عوض کنید.

6) زوج های موفق برای حفظ روابط می کوشند. زوج های موفق به طور منظم وضعیت زندگی خود را بررسی کرده  و با هم صحبت می کنند تا از شادی و رضایت هر دو از زندگی مشترک مطمئن شوند. اگر یکی ، یا هر دو شما از زندگی مشترک ناراضی هستید، مشکلتان را حل کنید.

7) از مراجعه به مشاور خجالت نکشید. زوج های موفق قبل از مراجعه به مشاور، سند طلاق را امضا نمی کنند. آنان می کوشند که مشکلات را در اولین فرصت حل کنند.

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 17:36 | چاپ مطلب 0 نظر

مدیریت استرس تای ‌چی، راهی برای رسیدن برای سلامتی

مدیریت استرس تای ‌چی، راهی برای رسیدن برای سلامتیتای‌ چی Tai Chi یکی از هنرهای رزمی کهن چینی است که بیشتر به انرژی درونی بدن توجه دارد و به‌طور متداول چینی‌ها به آن چی Chi می‌گویند. هدف از Tai Chi افزایش جریان چی Chi و یکی شدن، جسم و روح و نیز بهبود ذهن و جسم است.
تای چی فقط مجموعه‌ای از حرکات نیست بلکه شامل مراقبه و تنفس عمیق است که نقش به‌سزائی در کاهش استرس و نگرانی دارد. افرادی که به‌طور منظم، تای چی تمرین می‌کنند، به دلیل آرامش و جنبه‌های متفکرانه آن، سلامتی بیشتری را در خود احساس می‌نمایند. هم‌چنین تای چی به علت طبیعت و ماهیت بدن مفید است. قدرت ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد، تعادل و انعطاف‌پذیری را تقویت می‌سازد. بسیاری از پزشکان، تای چی را به‌عنوان مکمل درمان تجویز می‌کنند، به‌خصوص برای کسانی که از آرتروز، مشکلات گردش خون و افزایش فشار خون، همانند استرس رنج می‌برند.
بهتر است تای چی را از یک استاد بیاموزیم تا این‌که از روی کتاب‌های آموزشی آن را پی‌گیری کنیم. در صورت پیدا نکردن محل یا استاد مناسب، راه دیگر، ویدئو تائی چی است. اگرچه کتاب و ویدئو بیشتر برای تکمیل آن‌چه در کلاس آموخته‌ایم، به کار می‌رود.
آن زمان که در جریانی مستمر، طبیعی و موزون در حرکت هستیم، تای چی، ما را هم‌زمان به محافظت از ذهن، جسم و تنفس هدایت می‌کند. با تمرینات مستمر یاد می‌گیریم که چگونه ذهن و جسم را به آرامش رسانده و خود را از هرگونه احساس تنش و استرس محافظت کنیم.

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 17:32 | چاپ مطلب 0 نظر

تای چی دارویی برای دردهای مزمن و افسردگی است

یک مربی تای چی در کرمانشاه این رشته ورزشی را دارویی کارآمد برای درمان افسردگی و دردهای مزمن توصیف می کند.

حمید الماسی در گفتگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، اظهار داشت: تمرینات تای چی منجر به ایجاد تعادل هیجان پذیری اعصاب سمپاتیک می شود و از این طریق نگرانی و افسردگی را مهار می کند.

الماسی در ادامه خاطر نشان ساخت: تای چی با انجام حرکات نرم، آرام، پیوسته و سبک، منجر به شکل گیری احساس آرامش و شادی می گردد، قشر خاکستری مغز را آرام می کند و موجب استراحت آن می گردد و از این طریق بسیاری از اختلالات اعصاب و استرسها را تسکین می دهد.

وی گفت: تای چی همچنین دارویی برای بیماریهای مزمن و برای سالمند یک رشته ورزشی ایده آل محسوب می شود که برای آشنایی کامل حتما آن را باید نزد یک استاد فرا گرفت.

الماسی افزود: تای چی تاثیر بسیار مفیدی بر سیستم قلبی عروقی دارد، زیرا از سفتی شریانها جلوگیری می کنند و از بروز فشار خون جلوگیری می نماید، استخوانها و مفاصل را در وضعیت مناسبی قرار می دهد و در نهایت سلامت عمومی بدن را تضمین می کند.

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 17:29 | چاپ مطلب 0 نظر

تای چی به درمان افسردگی و تقویت حرمت نفس کمک می‌کند

محققان دریافته‌اند که ورزش رزمی تای چی می‌تواند افسردگی را بهبود بخشیده و سبب تقویت حرمت نفس شود.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، به گفته پژوهشگران؛ تمرین حرکات دقیق این ورزش همچنین به کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کند.

متخصصان می‌گویند؛ میلیو‌نها نفر در سراسر دنیا هر روز صبح این ورزش را تمرین می‌کنند و بسیاری از آنها معتقدند که این تمرینات هم برای سلامت جسم و هم سلامت روان انسان مفید هستند. این ورزش بویژه در چین متداول است؛ به طوری که بسیاری از مردم این کشور هر روز صبح در پارکها، این حرکات آرام و هدفمند را انجام می‌دهند. این ورزش رزمی با هدف ارتقای آرامش و بهبود تعادل و قدرت و تکامل طراحی شده است.

روزنامه تلگراف در این باره نوشت: محققان روی نتایج 40 پژوهش انجام شده در خصوص تاثیرات تای چی بر انسان مطالعه کرده‌اند.

در تحقیقات پیشین، ضمن این که اثرات مثبت روانی این ورزش شناسایی شده اما در عین حال تاکید شده که انجام مطالعات بیشتر در این زمینه ضروری است.

دکتر چنچن وانگ از دانشکده پزشکی دانشگاه توفتز در ماساچوست و دستیاران وی این بررسی گسترده اخیر را انجام داده‌اند.

به گزارش ایسنا، تای چی نوعی تمرینات رزمی چینی است که برای بهبود سلامتی، افزایش طول عمر و آرامش روحی انجام می‌شود.

این ورزش در رده ورزشهای رزمی ملایم قرار دارد و باعث می‌شود تا عضلات بدن با انجام تمرینات نرم و ساده، انعطاف‌پذیر و قوی شوند، درست برعکس ورزش‌های رزمی سخت که با فشار و شدت تمرین، عضلات را تقویت می‌کنند.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 17:28 | چاپ مطلب 0 نظر

تای چی چوان و سلامتی

یکی از دلایل محبوبیت تای چی چوان در چین و سایر کشورها ارزشهای درمانی آن می باشد0 تمرین های تای چی چوان که همزمان باعث ورزیدگی ذهن و بدن می شوند، مغز را تحریک کرده و باعث انگیختگی در بعضی از قسمتهای آن و موانع حفاظتی در بعضی دیگر می شوند0 این امر باعث استراحت ذهن شده، مغز را از برخی هیجانات آسیب زننده ناشی از بیماریها نجات داده و در نتیجه به درمان برخی از بیماریهای مزمن ناشی از اختلال سیستم عصبی کمک می کند0

در تای چی چوان تنفس طبیعی و گاهی شامل تنفس شکمی نیز می شود0 بنابراین باعث افزایش تنفس، گردش خون و هضم شده، و به آرامی متابولیسم و عملکردهای خود تنظیم بدن را تحریک می کند0 بعلاوه در درمان و پیش گیری از اختلالات عصبی، بیماری قلبی، فشار خون بالا، سل، ورم نای، زخم معده و سایر بیماریهای مزمن، موثر شناخته شده است0 موارد بیشماری از بهبود بیماری در اثر تمرین تای چی چوان وجود دارد.

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 17:25 | چاپ مطلب 0 نظر

سبکهای رسیدن به آرامش درون

تای چی یا تای چی چوان (Tai Chi Chuan) نوعی ورزش رزمی چینی است که برای بهبود سلامتی، افزایش طول عمر و آرامش روحی انجام می‌شود.

این ورزش در رده ورزشهای رزمی ملایم (Soft Martial Arts) قرار دارد و باعث می‌شود تا عضلات بدن با انجام تمرینات نرم و ساده، انعطاف‌پذیر و قوی شوند. درست برعکس ورزشهای رزمی سخت که با فشار و شدت تمرین عضلات را تقویت می‌‌کنند.

تمرینات و نرمشهای تای چی چوان با حرکات کند، آرام، و معمولا" به صورت گروهی هنگام صبح انجام می‌‌شوند. متخصصین این ورزش معتقدند که تمرینات تای چی به صورت دسته جمعی، اثر بهتری نسبت به تمرینات فردی آن دارد.

این ورزش چینی در خود کشور چین از طرفداران زیادی برخوردار است، بطوریکه تقریباً تمام پارکهای کشور چین، صبح‌ها مملو از افرادی هستند که در حال تمرین تای چی می‌‌باشند.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 17:24 | چاپ مطلب 0 نظر

مدت زمان درگیر شدن دختران در روابط جنسی !

این روزها در خیابان ها، پارک ها و اماکن تفریحی پسران و دختران بسیاری را در حال تردد می بینیم، بسیاری از آنها در پیوند دوستی با یکدیگرند، پیوندی که به اعتقاد بسیاری از جامعه شناسان می تواند منشاء بی اعتمادی و شک در جامعه باشد، عده دیگری بر این باورند که چنین رابطه هایی می تواند در انتخاب همسر آینده موثر باشد، اما آنچه مسلم است این است که نخستین ثمره روابط ناسالم بین دختر و پسر و شکسته شدن قبح چنین روابطی در جامعه، باعث ایجاد روحیه بی‏اعتمادی نسبت به همسر آینده است و این ذهنیت آزار دهنده در فرد شکل می‏گیرد که آیا او پیش از این، چنین رابطه‏ای را تجربه کرده است یا خیر؟ بنا به گفته روانشناسان، این بی‏اعتمادی و شک هیچگاه فرد را رها نمی‏کند و سرانجام، بنیان مستحکم خانواده را به مخاطره می‏اندازد.
بنابر آخرین تحقیقات، افرادی که پیش از ازدواج چنین روابطی با هم داشته‏اند، پس از ازدواج نیز در حل مشکلات خود عاجزند؛ چرا که نسبت به یکدیگر بسیار بدبین هستند.

دوستی دختر و پسر
بر اساس تعاریف جامعه شناختی، نمی توان هر ارتباطی را “دوستی دختر و پسر” نامید، “دوستی دختر و پسر” یعنی رابطه ای که بین دو جنس مخالف بوجود می آید و در این رابطه، محبت، صمیمیت، عشق و علاقه ی قلبی ویژه وجود دارد و از این رو، ارتباط دو کودک یا ارتباط تحصیلی یا ارتباط معلم با شاگرد و مانند آن، که برای اهداف خاصی است، نمی تواند در تعریف مقوله دوستی “دختر و پسر” بگنجد.

انگیزه های ارتباط با جنس مخالف

وعده ازدواج
یکی از بهانه های ارتباط بین پسران و دختران وعده ازدواج از ناحیه پسر است و معمولا با این وعده ها پسران با دختران ارتباط پیدا می کنند. در حقیقت، دختر و پسر با طرح مساله “ازدواج” با یکدیگر رفاقت کرده، سعی می کنند نیازهای عاطفی همدیگر را برآورده کنند، اما حقیقت امر این است که این وعده ها در حدّ خیال بافی می مانند و جامه عمل نمی پوشند.

انگیزه جنسی
از انگیزه های دیگر ارتباط دختر و پسر بهره بری جنسی است. این پدیده در میان اقشاری از جامعه که از لحاظ رشد فکری و فرهنگی در انحطاط شدیدی به سر می برند، بیشتر دیده می شود. این افراد برای ارضای غرایز جنسی خود، همه ی ارزش های خانوادگی و فردی خود را قربانی می کنند و دست به رفتاری می زنند که برای اغلب افراد جامعه، بسیار پست تلقّی می شود.
رابطه ی جنسی بین دختر و پسر، مشکلات زیادی را برای دختر، که قربانی اصلی این رابطه است به دنبال می آورد. اشتغال ذهنی درباره ی این موضوع که مبادا این ارتباط برای او در آینده مشکل ساز باشد، تعادل روانی او را به نحو چشم گیری بر هم می زند و فشار روانی زیادی بر او تحمیل می کند.
چنین دخترانی در ازدواج با مشکل روبه رو می شوند و حاضر به ازدواج نیستند و زمانی که با فشار خانواده روبه رو می شوند و تن به ازدواج می دهند، همیشه نگران افشای رابطه گذشته خود هستند و از اینکه همسرشان از رابطه مخفی آن ها در گذشته آگاه شود رنج می برند.

جذابیت، قدرت، توهمی کودکانه
یکی دیگر از انگیزه های دوستی با جنس مخالف این است که پسران، داشتن دوست دختر را یک قدرت اجتماعی برای خود تصور می کنند و دختران نیز داشتن یک دوست پسر را یک جاذبه فردی و اجتماعی برای خود به حساب می آورند.
اما طول نمی کشد که پی خواهند برد این قدرت نمایی و جاذبه ارائه شده به قیمت از دست دادن بسیاری از جاذبه ها و قدرت های اجتماعی و شخصیتی دیگر تمام شده، در نتیجه، دوستی ها به پایان می رسند و حسرت از دست دادن شرافت و ارزشمندی خویش، دنیایی از تعارض را در درون دختر و پسر باقی می گذارد.

پناهگاهی نا امن
دختران و پسرانی که مورد بی محبتی در خانواده قرار می گیرند و از وضعیت روانی و اجتماعی خویش ناراضی هستند، از طریق برقراری روابط پنهان با جنس مخالف، درصدد کسب رضایت و یا به عبارت دیگر، به دنبال یافتن شرایطی هستند که برای آن ها اطمینان خاطر و رضایتمندی بیشتری فراهم کند و پناه گاهی برای جبران کمبود محبت خود فراهم سازند.
اطمینان خاطری که دختران و پسران از طریق برقراری دوستی بین خود جستجو می کنند هیچ گاه حاصل نمی شود، زیرا این روابط پنهانی و به دور از چشم خانواده صورت می گیرد. به همین دلیل، دختر و پسر باید وقت و توان زیادی صرف کنند تا بتوانند زمینه این رابطه را فراهم کنند و تحمل ترس و اضطراب مستمری که دو طرف باید تحمّل کنند تا این روابط از چشم آشنایان پنهان بماند، رضایتمندی و آرامشی را که به دنبال آن هستند خنثی خواهد کرد.

رابطه جنسی در اوایل دوستی
بر اساس نتایج یک پژوهش که در مناطق شمالی پایتخت صورت گرفته است، اکثر دختران طی شش ماه الی یک سال اول رابطه خود باجنس مخالف، درگیر روابط جنسی می شوند.
اکثر قریب به اتفاق دخترانی که رابطه دوستی طولانی مدت با پسران دارند در آغاز رابطه دوستی علی رغم تصورشان درگیر روابط جنسی خواسته یا عمدتا ناخواسته می شوند.
این در حالی است که تقریبا همه دختران مورد مطالعه در ابتدای برقراری رابطه دوستی تصور می‌کرده‌اند که از درگیری جنسی مصون بوده، مهارت و قدرت کافی را در کنترل و هدایت روابط و دوستی دارند.
در بخش دیگری از این مطالعه آمده است اکثر قریب به اتفاق آنها در آغاز روابط دوستی با پسران بر این باور بودند که آنها خیلی زرنگ تر از آن هستند که دوستشان بتواند از آنها سوء استفاده جنسی کند.
یکی از علل درگیر شدن دختران در روابط جنسی برداشت نادرست آنها از روابط دوستی با پسران عنوان شده است. به عنوان مثال انگیزه و هدف اکثر دختران از برقراری رابطه دوستی با جنس مخالف جلب حمایت و عاطفه گزارش شده است، در حالی که در پسران، برقراری روابط جنسی انگیزه و هدف اصلی رابطه دوستی بوده است.

نحوه آشنایی دختر و پسر
طبق یک نظر سنجی انجام شده از دختران و پسران در خصوص نحوه آشنایی، میزان تمایل به دوستی، مکان دوستیابی و اطلاع والدین؛۶۱ درصد پسرها معتقدند که روابط با دوستان دختر خود را به شکل مقطعی ادامه می دهند و ۵۰ درصد دخترها نیز به قطع ارتباط در صورت احساس بازیچه بودن از سوی پسرها ابراز تمایل کرده اند.
بر اساس این گزارش ۵۹ درصد پسرها پارک و مراکز تفریحی را مکان دوستیابی عنوان و تنها دو درصد خیابان را محل مناسبی دانسته اند.
در خصوص اطلاع والدین از دوستی ها،۸۱ درصد دختران اظهار داشته اند دور از چشم والدین خود با پسرها ارتباط داشته و ۱۰ درصد بیان کرده اند که مادرانشان مطلع هستند و تنها سه درصد به اطلاع کامل والدین خود اشاره کرده اند.
تحقیقات غیر رسمی در ایران نشان می دهد که بیشتر دخترها قصدشان از دوستی با پسرها ارضاء نیازهای عاطفی، احساسی و پرکردن تنهایی است و انگیزه اصلی اکثریت پسران کامجویی و سوء استفاده بوده که با فرایند موسوم به “مخ زنی” و دادن وعده ازدواج انجام می گیرد.

تاریخ ارسال: دوشنبه 24 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 13:25 | چاپ مطلب 2 نظر

از کجا بفهمم وعده ازدواج نامزدم دروغ است؟

یکی از موارد اصلی که توسط دختران و پسران جوان به عنوان دلیل دوستی ها و آشنایی های پیش از ازدواجشان عنوان می شود آشنایی به قصد ازدواج است. معمولاً در اینگونه روابط یکی از طرفین به دیگری قول ازدواج داده و از وی می خواهد به منظور شناخت بیشتر مدتی با هم در ارتباط باشند.

اما متاسفانه ممکن است برخی به قول و قرارهایشان وفادار نبوده و تنها قصد سوء استفاده از فرد مقابل را داشته باشند. به همین دلیل لازم است که افراد قادر باشند میان راست و دروغ تمایز قائل شده و خود را از عواقب ناگوار چنین مسئله ای محفوظ بدارند.

معمولاً در رفتار و افکار کسانی که با دادن وعده دروغین سعی در اغفال فرد مقابل دارند نکاتی دیده می شود که با کمی دقت در آنها می توان نسبت به نیت فرد مقابل آگاهی حاصل نمود. 

مهمترین این مسائل و رفتارها عبارتند از

اصرار بر پنهان ماندن رابطه 

معمولاً این افراد اصرار دارند که هیچ یک از اعضای خانواده و حتی دوستان از این ماجرا با خبر نشوند. گرچه ممکن است آنها دلایلی مانند نامساعد بودن شرایط،  ترس از مخالفت اطرافیان و ... را دلیل این درخواست معرفی می کنند اما چون در حقیقت قصد ازدواج ندارند از اینکه شما این موضوع را با دیگران در میان گذاشته و آنها شما را راهنمایی کنند و همچنین به منظور اجتناب از جدی شدن رابطه از طریق مطلع شدن خانواده ها، می خواهند این رابطه پنهان بماند. 

پیشنهاد ازدواج در آغاز آشنایی 

اگر فردی بدون هیچ آشنایی قبلی با شما در همان اولین برخورد پیشنهاد ازدواج داد باید کمی محتاط شوید. چطور ممکن است در اولین برخورد، شخصی چنین پیشنهاد مهمی به شما بدهد بدون آنکه هنوز شما را درست شناخته باشد؟ در چنین مواردی احتمالاً ویژگی های ظاهری مانند زیبایی، وضعیت مالی، تحصیلی و... شما فرد مقابل را تحت تاثیر قرار داده و وی از دادن پیشنهاد ازدواج به شما اهداف دیگری دارد. 

پیشنهاد ازدواج پس از رد درخواست های نامعقول 

اگر فردی که با او آشنا شده اید پس از اینکه شما به درخواست های نامعقول وی در زمینه های مختلف مثل صمیمیت جسمی یا درخواست کمک مالی پاسخ منفی دادید به شما پیشنهاد ازدواج داد بدانید که او تنها به دنبال راهی برای رسیدن به خواسته های خویش است و به محض اینکه نیازهایش ارضا شود قول و قراهایش را زیر پا خواهد گذاشت. 

تمایل نداشتن به صحبت کردن درباره ازدواج 

اگر فردی که به شما قول ازدواج داده از صحبت کردن در این باره طفره می رود دقت خود را کمی بیشتر کنید. اگر ازدواج برای وی یک هدف باشد مانند هر هدف دیگری بریا رسیدن به آن برنامه ریزی نموده و تلاش می کند. به همین دلیل باید در مورد آن با شما صحبت کند تا به کمک هم تصمیماتی اتخاذ کنید و گام هایی بردارید که شما را به هدفتان نزدیک تر کند. مثلاً ممکن است فردی تصمیم بگیرید که در کلاس های آموزش مهارت های زندگی شرکت کند یا به دنبال پیدا کردن شغلی باشد. به هر حال هنگامی که فرد قصد انجام کاری دارد حتماً در مورد آ ن فکر و اقدام می کند. 

موکول کردن ازدواج به سال های بعد 

اگر فردی که با او آشنا شده اید می گوید با آنکه علاقه بسیاری به شما دارد اما حداقل تا پنج سال دیگر شرایط ازدواج را ندارد و از شما می خواهد که به خاطرش صبر کنید، باید در صحت گفته های وی شک کنید. بهتر است دلایل وی را بشنوید و به او بگویید که لازم نیست در شروع زندگی همه شرایط ایده آل باشد و شما از اینکه در کنار وی برای ساختن زندگی تان تلاش کنید لذت می برید.

 

تاریخ ارسال: یکشنبه 23 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 13:45 | چاپ مطلب 1 نظر

سـوالات دهـگانه و ضـروری قبـل از ازدواج

سـوالات دهـگانه و ضـروری قبـل از ازدواج 

 

 


همواره از شنیدن واژه "ازدواج"، موجی از شادی و هیجانات آن مثل، جشن، حلقه، نامزدی و … از ذهن ما می گذرد، امّا خوب، مراسم عروسی تنها مثل رویایی شیرین یک شبه تمام می شود و بعد از آن چیزی که بسیار مهم است کیفیت زندگی مشترک زوجین در روزهای آینده است. در اینجا با بهره گیری از جدیدترین تحقیقات، به ده نکته از ضرورترین مسائلی که هر کدام از دو طرف، قبل از ازدواج باید بدانند، اشاره می کنیم تا شما دوستان هم یک وقت بی گدار به آب نزنید!
1. نحوه تصمیم گیری: ازدواج به نوعی، رسیدن به یک تفاهم مشترک است که طی گفتگو و صحبت های فی مابین حاصل می شود، در این تبادلات کلامی در عمل نیز باید متعادل باشید، بنابراین قبل از ازدواج، با مطرح کردن افکار و تصمیم های خود، دریابید که طرف مقابل نیز در این موارد با شما هم عقیده است یا خیر؟. البته با صحبت، گفتگو و از همه مهم تر دقّت در شنیدن صحبت های طرفین، بسیاری از این اختلافات نمایان و شاید هم قابل حل باشد.
2. وظایف در زندگی: در مورد نگاه خود به وظایف و زندگی مشترک، آشکارا صحبت کنید، بنا به وضعیت اجتماعی و اقتصادی متفاوت با دهه های گذشته، به نوعی شاید نتوان خیلی مرز مشخصی برای این وظایف و مسئولیتها تعیین کرد و ناخودآگاه باعث بروز مشکل در آینده می شود، بنابراین دیدگاه خود را قبل از ازدواج مشخص کنید.
3. فرزند در زندگی: در مورد علاقه به بچه دار شدن و تعداد آن به توافق برسید. فرزند، بخشی از زندگی مشترک است، از آنجاییکه هر فردی در این مورد و نحوه ی تربیت فرزندان خود، نظری متفاوت دارد و این مسئله خود به نوعی یکی از دلایل ایجاد تنش در کانون خانواده است، بنابراین قبل از ازدواج دیدگاهها و افکار خود را در این زمینه با یکدیگر مطرح کنید و به توافق برسید.
4. عقاید و باورها: شاید با کمی آشنایی فکر کنید که گمشده ی خود را در زندگی پیدا کردید، امّا حقیقت این است که عدم شناخت عقاید دینی، باورها و ارزشهای طرفین، یکی از مهم ترین عوامل بروز چالش ها در زندگی زناشویی می باشد. صادقانه، قبل از ازدواج، عقاید، باورهای خود را بازگو و در عمل نشان دهید، چرا که با گذشت چندی از زندگی مشترک و به خصوص در تربیت فرزندان، عدم تفاهم در این مورد موجب بروز مشکلاتی می شود و شاید هم دیگر نتوانید یکدیگر را تحمّل کنید، البته همواره به یاد داشته باشید در زندگی مشترک انعطاف پذیری و گذشت امری ضروریست.
5. حس مسئولیت و بودن در کنار خانواده: با خود کنار بیایید، یکی از پایه های لازم برای دوام زندگی زناشویی، وقت گذاشتن برای خانواده و بودن در کنارشان است. آیا به آن درجه رسیده اید که بتوانید تعطیلات آخر هفته را با همسر و فرزند خود سپری کنید؟ شاید از دید شما این مسئله خیلی مهم نباشد، امّا همسر و فرزندان آینده تان، از شما انتظار دارند که در تفریحات با آنها همراه باشید و حمایتشان کنید.
6. انتظارات: البته انتظارات و توقعات هر انسانی، به مرور زمان تغییر می کند، امّا نکته ی اساسی این است که هر دو طرف نیاز به احترام و توجه متقابل دارند، با گذشت و درک متقابل می توانید زندگی خود را متدوام کنید.
7. رابطه ی جنسی: شاید برایتان سخت باشد که با فرد مورد انتخاب خود قبل از ازدواج در مورد سکس و مسائل آن سر صحبت را باز کنید، امّا از جهت اهمیت فوق العاده این مطلب در زندگی زناشویی، به تدریج و با زمینه چینی و در نهایت ادب، می توانید نظر یکدیگر را جویا شوید، چرا که عدم رضایت در روابط جنسی، عاملی ویران کننده برای ثبات زندگیست.
8. مسائل مالی: درمورد درآمد و هزینه های زندگی با یکدیگر مشورت کنید، چرا که چیزی نمی گذرد که با عدم توافق در این مسئله، کنترل زندگی از دستتان خارج شده و رو به زوال می رود. بنابراین درباره مخارج، کم کردن هزینه های غیر ضروری با یکدیگر برنامه ریزی کنید و افکار خود را بیان کنید.
9. صرف زمان با یکدیگر: در مورد چگونگی با هم بودن در اوقات فراغت یا یکدیگر صحبت کنید، شاید شما دوست داشته باشید آخر هفته در بستری گرم همراه با همسرتان به تماشای فیلم بپردازید و از لحظات با هم بودن لذّت ببرید، امّا ممکن است وی نظری متفاوت داشته باشد، این مسائل جزئی را شوخی نگیرید و هیچ گاه نگویید:"هرچه تو بگویی!"، چرا که به مروز زمان به دلیل عدم رضایت حس درونیتان، افسردگی روح شما را دربر می گیرد. بنابراین قبل از ازدواج با یکدیگر به توافق برسید.
10. اعتیاد به سیگار، الکل و ...: به عنوان آخرین مطلب ولی در عین حال مهم، به خاطر داشته باشید، دانستن و آگاهی از هر کدام از مصرف مواد اعتیاد آور، سیگار، … در یکی از طرفین و با این آگاهی زندگی مشترک را شروع کردن، به معنای سر کردن و قبول وضعیت وی است. بنابراین قبل از ازدواج ضمن روراست بودن و تبادل نظر در این موارد، در صورت تصمیم قطعی برای ازدواج، باز هم با نگاهی عمقی به این مسئله فکر کنید تا بتوانید کنار بیایید.
منبع:پرشین استار

تاریخ ارسال: یکشنبه 23 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 12:03 | چاپ مطلب 1 نظر

عملکرد تای چی چوان درتقویت بدن و بهبود سلامتی

1- حفظ سلامتی سیستم عصبی و بهبود توانایی واکنش در مقابل تحریکات بیرونی 

رفتار عادی انسانها توسط  سیستم عصبی کنترل میشود. همکاری بین مجموعه عضلات مختلف، عملکرد عضلات و ارگانها، و همکاری بین سیستم های مختلف بدن، و هماهنگی بین حالتهای درونی و بیرونی، همگی توسط لایه محافظ خارجی مغزی (کورتکس) کنترل میشوند. هنگام انجام تمرینات تای چی چوان، شما باید آرامش جسمی و روحی خود را حفظ کنید. در این شرایط قادر خواهید بود قابلیت کنترل خود را تقویت نموده، محرکهای خارجی را کاهش داده و باعث شوید دوره های هیجان و آرامش در مغزتان بطور متناوب و با ریتمی مشخص اتفاق بیافتد. بنابراین هیجان و آرامش مغزی بخوبی با یکدیگرهمکاری نموده و حسگرهای شما پیامهای بیرونی را بدقت دریافت میکنند. بدلیل بهبود عملکرد حواس و افزایش هوشیاری، بدن انسان قابلیت واکنش فعال خود را بهبود بخشیده و نسبت به پیامهای کلامی دقیق تر عمل خواهد کرد. این امر برای ایجاد واکنش مشروط و کامل کردن سیستم پیام دوم، بسیار مناسب بوده و براساس آن،(تای چی کار) قادر خواهد بود اطلاعات رشدی و پرورشی را بهتر فرا بگیرد یا کلیدها و تکنیکهای رفتاری را دقیق تر و سریعتر بدست آورد. کسانیکه اغلب به انجام این تمرینات میپردازند دارای انرژی فراوان، ذهنی آرام و تفکراتی سیستماتیک بوده و اشتیاق کاری و بازده آنها بوضوح افزایش می یابد. این متد تمرین که آرامش را در انجام کارها ترکیب می کند، بطور وسیع موجب تقویت سیستم عصبی شده و عملکرد مراکز عصبی را هماهنگ تر می نماید. بعنوان مثال درحالیکه مرکز حرکتی در لایه محافظ خارجی مغزی (کورتکس) و سیستم پیام دوم ، هردو در اوج هیجان میباشند، قسمتهای دیگر کورتکس در آرامش کامل بسر برده و در نتیجه موجب استراحت کافی مغز و رفع سریع خستگی ها  می گردد. استراحت کافی کورتکس مغزی برای کسانیکه دچار بیماریهای مزمن می باشند موجب رهایی از علائم آن بیماری شده و واکنشهای بازگشتی را حذف و باعث ارتقاء سطح سلامتی و رسیدن به اهداف درمان ریشه ای میگردد. همانگونه که همگان میدانند احساسات ، ارتباط بسیار نزدیکی با سلامتی دارند و حالت اعتدال بهترین حالت برای سالم ماندن است ولی زمانیکه هفت حالت شادی ، عصبانیت، نگرانی، اندیشناکی، غم، ترس، و شگفتی، بیش از حد باشند ممکن است صدماتی بر ما وارد کنند. این هفت حالت عوامل داخلی هستند که میتوانند مردمان را مریض کنند. برای مثال شادی بیش از حد برای قلب، عصبانیت برای کبد، نگرانی و اندیشناکی برای طحال، غم و غصه برای ریه ها، ترس برای کلیه ها و شگفتی بیش از حد برای کیسه صفرا مضر میباشند.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: شنبه 22 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 17:40 | چاپ مطلب 0 نظر

چگونه ذهن تان را همیشه فعال نگه دارید

در مقطع زمانی که دوره درس و تحصیل و پژوهش تمام می شود در مورد اکثر انسان ها به این دلیل که مغز کمتر با رقم ها و اطلاعات سروکار دارد، به نظر می رسد که به تدریج توانایی های خود را از دست می دهد.
چگونه ذهن تان را همیشه فعال نگه دارید

در مقطع زمانی که دوره درس و تحصیل و پژوهش تمام می شود در مورد اکثر انسان ها به این دلیل که مغز کمتر با رقم ها و اطلاعات سروکار دارد، به نظر می رسد که به تدریج توانایی های خود را از دست می دهد. «دکتر رابرت ایستاک» متخصص نورولوژی در این مورد می گوید: «لازم است هر فردی، به همان شکل که با فعالیت بدنی بر سلامت جسمی خود می افزاید، از طریق به کار گرفتن مغز خود توانایی های ذهنی خود را نیز افزایش دهد.» توانایی های ذهنی به تدریج، با سپری شدن عمر تحلیل می روند؛ زیرا از طریق پاسخگویی به تجربه هاست که فعال می مانند. اگر فردی از تجربه های ذهنی متعدد و متنوعی برخوردار باشد، روابط بین سلول های عصبی در مغز او نیز بیشتر خواهد بود، در حالی که اگر تجربه های ذهنی فرد محدود و معدود باشد، روابط بین سلولی کمتر برقرار شده یا اینکه کاملا قطع خواهند شد.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 20 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:46 | چاپ مطلب 1 نظر

دستورالعمل درمان افسردگی بدون قرص

دارو های ضد افسردگی و هزار و یک چیز دیگر، در درمان خمودگی شما بی تاثیر نیستند اما آنچه می تواند زندگی شما را برای همیشه دگرگون کرده و شما را از مصرف چنین ترکیباتی بی نیاز کند، داشتن یک هدف در زندگی است.
دستورالعمل درمان افسردگی بدون قرص

دارو های ضد افسردگی و هزار و یک چیز دیگر، در درمان خمودگی شما بی تاثیر نیستند اما آنچه می تواند زندگی شما را برای همیشه دگرگون کرده و شما را از مصرف چنین ترکیباتی بی نیاز کند، داشتن یک هدف در زندگی است. شادی حقیقی، با آمدن چنین هدفی، به زندگی شما می آید. هدفی که موجب می شود درجا نزنید و هر لحظه از زندگی تان، با لحظه قبل تفاوت داشته باشد. همین است که باعث می شود قدم برداشتن به جلو، به یک اتفاق عادی در زندگی شما تبدیل شود.

با مهار ذهنتان، شما تنها از پس افسردگی های مزمن یا گاه و بی گاه برنمی آیید، بلکه می توانید تمام زندگی تان را زیر و رو کنید و یک سروگردن از خود قدیمی تان بالاتر بروید. اگر می خواهید چنین زندگی ای را آغاز کنید، از راهنمایی های دکتر اوز کمک بگیرید. او که سال هاست کتاب هایش از پرفروش ترین کتاب های روانشناسی و سبک زندگی بوده ، حتما به شما در این مسیر کمک می کند.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 20 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:44 | چاپ مطلب 0 نظر

کارشناس هنرهای رزمی و سلامتی عنوان کرد:

کارشناس هنرهای رزمی و سلامتی عنوان کرد:

تای‌چی روشی موثر برای کاهش دردهای ترک اعتیاد

روش‌های درمانی بسیاری برای افراد مبتلا به اعتیاد در سطح کشور مشاهده می‌شود، تای چی و جی کونگ می‌تواند به عنوان یک روش مکمل در کنار درمان اعتیاد نقش قابل ملاحظه‌‌ای را در کاهش بسیاری از دردهای معتادان ایفا کند. 

 

جی کونگ باعث افزایش هوشیاری در بیماران و معتادان می‌شود

ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 20 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:40 | چاپ مطلب 0 نظر

روشی اعجاب انگیز برای خستگی چشم

روشی اعجاب انگیز برای خستگی چشم 

 

در طول روز با کارهای زیاد و طاقت فرسا،بیشترین خستگی را به چشم هایمان وارد می سازیم، روشی اعجاب انگیز برای از بین بردن خستگی چشم وجود دارد.

 

استفاده از چای کیسه‌ای می‌تواند خستگی چشم را برطرف کند.بدین منظور چای کیسه‌ای را کمی خیس کرده و در یخچال قرار دهید.سپس دراز کشیده و به آرامی آنها را روی چشم‌ها بگذارید و اجازه دهید تا جادوی خود را در از بین بردن پف دور چشم، تورم ناشی از کار زیاد یا گریه نشان دهد.چای کیسه‌ای پس از چند دقیقه که روی چشم قرار می‌گیرد،با گرمای بدن و همچنین گرمای محیط،سردی خود را از دست داده و گرم می‌شود.
از این رو توصیه می‌شود تعدادی چای کیسه‌ای را در یک کیسه فریزر و در یخچال قرار دهید.هنگام استفاده از این مرهم،کیسه را کنار خود گذاشته و هر چند دقیقه یکبار آنها را عوض کنید

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 20 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:23 | چاپ مطلب 0 نظر

مرگ بی صدای چشم

 

مرگ بی صدای بینایی

 

 

گلوکوم یا آب سیاه یک بیماری چشمی است که مشخصه آن آسیب بینایی است،گفته می‌شود علت این آسیب در بیشتر موارد بالا ‌رفتن فشار مایع داخل چشم است که بتدریج و بدون هیچ‌گونه نشانه‌ای می‌تواند بینایی را از بین ببرد. دکتر میرمحمدصادقی،جراح و متخصص بیماری ‌های چشم و فلوشیپ جراحی پلاستیک درباره این آسیب می‌گوید:گلوکوم یک بیماری عصب بینایی است که در اثر بالا رفتن فشار داخل چشم ایجاد می‌شود و به ‌دلیل این که رشته‌های عصب بینایی بشدت نسبت به بالا رفتن فشار حساسند،بر اثر اندکی افزایش فشار داخل چشمی این الیاف به مرور زمان از بین می ‌روند و موجب از بین رفتن دید می‌شوند.این جراح و متخصص بیماری‌های چشم اظهار می‌کند:در ابتدای بیماری الیاف مربوط به کناره‌های میدان بینایی از بین می‌روند و بتدریج به طرف مرکز بینایی پیشرفت می‌کند،به طوری که در مراحل اولیه بیماری،فرد طرفین میدان بینایی را از دست می‌دهد و با پیشرفت آن میدان بینایی محدود و محدودتر می‌شود تا در مراحل پیشرفته،دید به صورتی است که گویی فرد از درون یک لوله نگاه می‌کند یعنی دید محدودی به اندازه قطر یک لوله دارد که پس از این مرحله دید مرکزی هم از دست می ‌رود و تاریکی مطلق فرا می ‌رسد و به همین دلیل است که از قدیم به ‌این بیماری آب سیاه گفته‌اند چرا که بیماری بتدریج تبدیل به سیاهی مطلق می‌شود


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 20 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:21 | چاپ مطلب 0 نظر

سکتـه قلبـی Myocardial Infarction

سکته قلبی یا انفارکتوس میوکارد (MI ) همچنین تحت عنوان حمله قلبی نیز نامیده میشود. حمله قلبی زمانی اتفاق می افتد که یک شریان شاخص و مهم بطور کامل مسدود شود و یک اورژانس پزشکی محسوب میگردد. اگر شما یا هر شخص دیگر دارای نشانه های زیر باشید،  مراقبتهای فوری پزشکی مورد پیگیری قرار می گیرد.

علایم و نشانه ها :

·         درد، سنگینی، فشار، سوزش در سینه، پشت، بازوی چپ، فک، گردن

·         دشواری تنفس

·         گیجی، ضعف و بیحالی

·         تهوع، استفراغ

·         ضربان قلب نامنظم


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 20 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:18 | چاپ مطلب 0 نظر

ارتباط بین چاقی و بیماری قلبی عروقی

محققان دانشگاه تگزاس دریافته اند که سلولهای چربی انسان پروتئینی را تولید می کند که با التهاب و افزایش احتمال بیماری قلبی و سکته مغزی ارتباط دارد. این یافته نشان می دهد چرا افرادی که دچار اضافه وزن هستند ، معمولا سطوح بیشتری از پروتئین واکنشگر – سی ( CRP ) را دارند. این پروتئین از لحاظ تشخیصی برای پیش بینی وقوع بیماری های قلبی عروقی بکار می رود. به گزارش مدیکال نیوز محققان می گویند آسپرین و داروهای استاتین که اکنون برای درمان بیماری های قلبی مورد استفاده قرار می گیرند، بطور موثر تولید سی – آر – پی را از سلولهای چربی کاهش می دهند. این اولین مطالعه ای است که نشان می دهد چگونه بدن در پاسخ التهابی که منجر به بیماری قلبی عروقی می شود شرکت می کند. بافت آدیپوز (چربی بدن) بعنوان یک اندام مجزا که می تواند ملکولهای فعال بیولوژیک مختلف (مانند سایتوکاین ها که با التهاب ارتباط دارند، و هورمون رزیستین که با مقاومت انسولینی و ایجاد بیماری تیپ دو مرتبط است) را تولید کند، در نظر گرفته شده است. سطح سی – آر – پی در افراد چاق و دارای بافت چربی بیشتر است حتی اگر این افراد سالم باشند. بیمارانی که دچار سندرم متابولیک هستند سطوح بیشتری سی – آر – پی دارند همانطور که احتمال بیماری های قلبی عروقی در آنان بیشتر است. این مسئله که سلولهای چربی خود ، سیگنال های التهابی تولید می کنند که سلولها را به تولید سی – آر – پی تحریک می نماید، و سی – آر – پی اثرات بیولوژیک بر دیواره عروق می گذارد، افزایش احتمال بیماری قلبی عروقی را توجیه می کند

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 20 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:17 | چاپ مطلب 0 نظر

زنان باردار مبتلا به تنگی دریچه قلب بیش از سایرین دچار سنکوپ و ت

ما که ماما شدیم رفت... گفتیم از این به بعد تو حوزه کاریمون مطلب بذاریم


زنان بارداری که دچار تنگی دریچه قلب هستند به دلیل کاهش میزان برون ده قلب (میزان خونی که قلب در هر دقیقه پمپ می‌کند) بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به سنکوپ، تنگی نفس و مرگ ناگهانی خود و جنین قرار می‌گیرند.

دکتر «مصطفی داستانی»، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و فوق تخصص قلب و عروق ضمن بیان مطلب فوق در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران، افزود: همچنین، زنان مبتلا به بیماری عضله قلب و نارسایی آن به دلیل اینکه در دوران بارداری به پمپاژ خون بیشتری نیازمندند هر گونه اختلال در پمپاژ خون آنها، عوارضی همچون تنگی نفس، تجمع سرم در بافت بینابینی قلب و تظاهر آن بصورت تورم را افزایش می‌دهد و در نهایت موجب ضعف، بی‌حالی و خستگی می‌شود.
وی گفت: بارداری در زنانی که به بیماری‌های مادرزادی قلبی دچار بوده و جهت جریان خون آنها تغییر کرده باشد، مضر است و گاهی می‌تواند باعث مرگ آنها شود.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه بیشتر بیماری‌های قلبی در طی دوران بارداری ناشناخته‌اند و خطرات جانبی زیادی را برای مادر و جنین به همراه خواهند داشت،‌ بنابراین بهتر است آنها قبل از باردار شدن به پزشک معالج مراجعه کرده و طی انجام آزمایشاتی مشکلات قلبی خود را با دارو و اعمال جراحی برطرف سازند.
دکتر داستانی نقش تغذیه در سلامت قلب را طی دوران بارداری ضروری ذکر کرد و افزود: مواد غذایی حاوی ریز مغذی‌ها و سرشار از یون برای کارکرد طبیعی قلب خصوصا در دوران بارداری ضروری است؛ به طوری که در صورت کمبود این مواد، اختلالاتی نظیر تپش قلب، بی‌حالی، ضعف، سرگیجه و خستگی ظاهر می‌شود.

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 20 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:13 | چاپ مطلب 0 نظر

ورزش درمانی بیماری های قلب و مفاصل

ورزش درمانی بیماری های قلب و مفاصل

ورزش درمانی


همانطور که می دانید ورزش بیماری های زیادی را درمان می کند. دو مورد از مهم ترین آنها، بیماری های مفاصل و استخوان و بیماری های قلب و عروق است.


بیماری های مفاصل و استخوان

یک مفصل، محل تقاطع دو استخوان است. استخوان ها در محل مفصل یک روکش غضروفی دارند. گاهی هم یک روکش اسفنج مانند دارند که از صدمه به استخوان جلوگیری می کند. باید ماهیچه ها (که مفصل را می پوشانند) قوی باشند تا دو استخوان همیشه در کنار هم باشند و دررفتگی رخ ندهد.

اگر ماهیچه ضعیف باشد، زود خسته می شویم و مفاصل هم دچار سائیدگی بیشتر می شوند. این عارضه، همان آرتروز است. آرتروز، درمانی بهتر از ورزش ندارد. فردی که ورزش نمی کند، خون کمتری به غضروف هایش می رسد، غضروف هایش تحلیل می روند و در نتیجه باعث کم تحرکی مفاصل می گردند. در این صورت زاویه انحنای مفاصل کمتر می شود و به اصطلاح مفاصل خشک می گردند.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 20 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:11 | چاپ مطلب 0 نظر

تای چی چوان یا تای جی چوان (Tai Chi Chuan / Tai ji Quan) (تلفظ چینی آن "تای جی چوان" می باشد) نوعی هنر رزمی چینی است که برای بهبود سلامتی، افزایش طول عمر و آرامش روحی انجام می‌شود.

این ورزش در رده ورزشهای رزمی ملایم قرار دارد و باعث می‌شود تا عضلات بدن با انجام تمرینات نرم و ساده، انعطاف‌پذیر و قوی شوند. درست برعکس ورزشهای رزمی سخت که با فشار و شدت تمرین عضلات را تقویت می‌کنند.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: چهارشنبه 19 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:56 | چاپ مطلب 0 نظر

تایچی

تای‌چی چیست؟

تای‌چی یک تکیک قدیمی چینی است که ذهن، بدن و روح را با یکدیگر هماهنگ می‌کند.  در تای‌چی، افراد یک سری حرکات پیوسته را که "forms" نامیده می‌شوند، به همراه مراقبه و تنفس عمیق انجام می‌دهند. با وجود اینکه تای‌چی به عنوان یک ورزش رزمی شناخته می‌شود، امروزه بیشتر بخاطر فواید درمانی از آن استفاده می‌گردد، از جمله کاهش استرس، افزایش تعادل، انعطاف‌پذیری و حتی تخفیف دردهای مفاصل.


ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: چهارشنبه 19 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 18:42 | چاپ مطلب 1 نظر

اگر کسی عاشق شما بود اما شما عاشق او نبودید !؟

برخی از افراد در مقابل موج محبت و عشق دیگری، عقب نشینی می کنند و دچار ترس می شوند. محبت دیگری و صمیمیت دیگری، آنها را می ترساند و فراری می دهد. عشق، آنها را می ترساند. عشق برای این افراد ترسناک و مخوف ظاهر می شود. این افراد معمولاً وقتی متوجه عشق دیگری می شوند از او دوری می کنند، اجتناب می کنند و به صورت غیرکلامی به او پیام می دهند که «نزدیک نشو من تو را دوست ندارم». عشق آنها را به یاد خطر می اندازد، خطری که باید از آن اجتناب کرد و از آن دور شد. عشق و صمیمیت آنها را به یاد سوء استفاده، رهاشدگی، بی اعتمادی، آسیب و... می اندازد برای همین از آن می گریزند و از آن دوری می کنند. بسیاری از ما در کودکی کسی را دوست داشته ایم که بعدها به ما آسیب زده است؛ کسی را دوست داشته ایم که از ما سوء استفاده کرده است و... همه این خاطرات در ترس از صمیمت تأثیر به سزایی دارند. یکی از راه حل های اصلی برای رفع این ترس ها، روان درمانی است. نزدیک شدن به ترس های کودکی توسط درمانگر، راه را برای کاهش این گونه از ترس ها باز می کند.

برخی دیگر در مقابل محبت و عشق دیگری فرار نمی کنند و نمی ترسند بلکه با پذیرش برخورد می کنند، آنها از اینکه معشوق واقع شده اند و مورد عشق دیگری هستند بدون آن که به او احساس خاصی داشته باشند، شادمان می شوند، گویا نیاز آنها به دوست داشته شدن ارضا می شود.

این افراد معمولاً وقتی متوجه عشق دیگری می شوند اجازه می دهند که او نزدیک شود تا بیشتر و بیشتر عشق او را ببینند و به خودشان و دیگران ثابت کنند که دوست داشتنی هستند. پیام غیرکلامی آنها این است: «نزدیک شو و مرا دوست بدار اما از من نخواه که با تو ازدواج کنم». در برابر این پیام، فرد عاشق پیام «نزدیک شو و مرا دوست بدار» را حمل بر تمایل فرد به ازدواج و رابطه ی صمیمانه می کند. به همین دلیل پس از مدتی پای پیش می گذارد و بحث ازدواج را پیش می کشد و امید کامل دارد که هیچ مشکلی نخواهد بود اما دربرابر خواستگاری صریح عاشق، قسمت دوم پیام معشوق تازه به گوش می رسد که بنا نشد که سراغ این صحبت ها بروی.

تو فقط مرا دوست داری و این هم مشکلی نیست اما من با تو ازدواج نمی کنم، اینجاست که فرد عاشق گیج می شود و نمی تواند این دو پیام را از هم تفکیک کند پیام «نزدیک شو» برای عاشق به این معناست که من هم تو را دوست دارم و پیام این که «از من نخواه که با تو ازدواج کنم» کاملاً در تناقض با پیام «نزدیک شو» می باشد. معمولاً افراد در این زمان احساس می کنند که بازیچه قرار گرفته اند و مورد سوء استفاده واقع شده اند. برخی از افراد پیام «از من نخواه که با تو ازدواج کنم» را حمل بر شرایط روحی و شرایط فعلی فرد می دانند و با خود می گویند، اگر صبر کنم ز قوره حلوا سازم.

آنها بر این اعتقادند که او فعلاً این نظر را دارد اما بعداً نظرش تغییر خواهد کرد چرا که مرا دوست دارد. شاهد این مدعا هم پیام های غیرکلامی «نزدیک شو» است. پس از این معمولاً یک رابطه ی دوستانه ی طولانی مدت برقرار می شود که یکی به فکر ازدواج است و دیگری به ازدواج فکر نمی کند و اگر با درخواست ازدواج هم رو به رو شود با صراحت و اطمینان می گوید که «من گفته بودم که با تو ازدواج نخواهم کرد». روابط دوستانه ی طولانی مدت و بی سرانجام تاحدودی حاصل یک چنین ارتباطی است.

برخی دیگر در برابر ابراز غیرکلامی عواطف عاشقانه، بی تفاوت نشان می دهند، خود را به نادیدن می زنند، گویا که هیچ اتفاقی نیفتاده است. این افراد نمی خواهند خود را درگیر چنین فضاهایی بکنند. چنین افرادی واکنش های غیرکلامی را نادیده می گیرند، ابرازهای غیرکلامی را انکار می کنند و بی تفاوت از کنار آن می گذرند. چنین افرادی معمولاً در پس این بی تفاوتی رابطه را تنظیم می کنند.

در صورتی که فرد عاشق بخواهد نزدیک شود به او پیام های «دور باش!» می دهند و هرگاه که دور می شود به او پیام می دهند که: « حالا ناراحت نشو می توانی کمی به من نزدیک شوی! پسر (دختر) خوب!» این افراد معمولاً عاشق را سر در گم می کنند. عاشق وقتی به آنها نزدیک می شود پیام «دور باش» دریافت می کند و زمانی که دور می شود پیام « می توانی کمی نزدیک شوی» دریافت می کند. عاشق در مقابل چنین فردی با تردید بسیار مواجه می شود، نمی داند که پیام صریح فرد چیست؟! وقتی می خواهد برود به یاد پیام های «نزدیک شو» می افتد و زمانی که می خواهد نزدیک شود و خواستگاری کند، به یاد پیام های «دور باش» می افتد. بهترین راه حل برای مواجهه با چنین افرادی بیان کلامی عواطف و درخواست پاسخ صریح از آنهاست.

به هر حال ما جزو هرکدام از دسته های سه گانة بالا هم که باشیم، سؤال اساسی این است که اگر کسی عاشق من بود اما من عاشق او نبودم با او چگونه برخورد کنم؟! آیا از او فرار کنم؟ یا اینکه او را بپذیرم اما با او ازدواج نکنم؟ و یا اینکه بی تفاوت نشان دهم، بدون طرد کامل و بدون پذیرش کامل؟!

اگر براساس تئوری روابط اصلی بخواهیم عشق را توضیح دهیم، وقتی یک نفر عاشق ماست، ما برای او یادآور تصویر یکی از افراد اصلی زندگی او هستیم و او به این دلیل به ما عشق می ورزد که «کودک درون» او در آن ارتباط به نحوی ناکام شده است و اکنون می خواهد که مشابه آن رابطه را با ما که یادآور آن فرد اصلی هستیم، شروع کند تا شاید این بار مشکلات و مسایل قبلی تکرار نشود. اگر یک کودک در یک بازی ببازد رفتار طبیعی او چیست؟ معمولاً کودکان اصرار می کنند که یکبار دیگر بازی کنند تا شاید این بار برنده شوند اما اگر یکبار دیگر با آنها بازی کنید و باز ببازند چه می کنند؟! معمولاً دوباره اصرار می کنند که «فقط یکبار دیگر!» و سعی می کنند که دوباره بازی کنند و اگر دوباره ببازند معمولاً بازهم با التماس می خواهند که یکبار دیگر بازی کنند.

این دور، ادامه دارد تا زمانی که برنده شوند، آنگاه آرام می گیرند و بازی تمام است. همین مسأله برای کودکانی اتفاق می افتد که در رابطه با پدر، مادر، برادر و خواهر احساس باخت کرده اند، احساس کرده اند که در این رابطه چیزی کم بود و به همین خاطر کودک درون سعی می کند دوباره بازی کند تا شاید این بار آن کمبود نباشد و اگر بازهم کم باشد دوباره بازی را تکرار می کند و دوباره و دوباره تا وقتی که احساس کند آن رابطه به تعادل رسیده است و دیگر مسأله ای نیست و مسأله حل شده است. اینک کودک درون احساس می کند که بالاخره برنده شد و بازی تمام می شود.

وقتی کسی عاشق ماست با عشق خود به ما این پیام را می دهد که «من تو را سالهاست که می شناسم تو یادآور یکی از افراد اصلی در کودکی من هستی امیدوارم در رابطه با تو که یادآور او هستی، مشکلات قبلی تکرار نشود و من به تعادل روانی برسم». و زمانی که شما هیچ حس خاصی نسبت به او که عاشق شماست ندارید به او این پیام را می دهید که «من تو را نمی شناسم، تو یادآور هیچ یک از افراد اصلی در کودکی من نیستی، من نیازی به تو ندارم پس لطفاً تعادل روانی مرا برهم نزن» وقتی کسی را که عاشق ماست طرد می کنیم، یعنی از همان اول به او گفته ایم که «تو درست فکر کردی من همانند آن فرد هستم، طرد کننده، پس تلاش کن تا بازی را ببری!» و او هم تلاش خواهد کرد و بازی ادامه خواهد یافت.

اما اگر او را به طور کامل بپذیریم یعنی به او این پیام را داده ایم که «چه فرد بدی بوده است اما من مثل او نخواهم بود، تو خواهی دید که من چقدر با او متفاوتم و چقدر از او بهترم پس بیا و پذیرش مرا دریاب و آن را احساس کن و آرام گیر» اما وقتی به او احساس خاصی نداریم طبیعتاً در برابر او نمی توانیم عواطف راستینی را از خود بروز دهیم بنابراین دروغین بودن پذیرش ما آشکار خواهد شد و آن فرد این بار با زخم هایی جدید بر پیکره زخم های کهنه قدیمی بازی را خواهد باخت، حتی اگر هم با او ازدواج کرده باشیم.

اما اگر طرد نکنیم و به دروغ هم نپذیریم و تلاش کنیم که توضیح دهیم به نظر می رسد بازی چندان ادامه نخواهد یافت و در آخر نیز احساس باخت نخواهد بود. همانند زمانی که کودکی اصرار به بازی دارد اما شما برای او توضیح می دهید که نمی توانید بازی کنید و بازی هم نمی کنید. درست است که او ناکام می شود اما ناکامی او از این خواهد بود که چرا بازی شروع نشد و او به دنبال یک نفر دیگر خواهد رفت که با او بازی کند. «بازی نکردن» بهتر از این است که به دروغ بازی کنید اما بازی نکردن هم آدابی دارد شما ممکن است بازی نکنید اما بدون توهین، بدون طرد و بدون اینکه احساس بدی ایجاد کنید.

اما ممکن است بازی نکنید اما بازی نکردن شما به گونه ای باشد که فرد، احساس توهین کند، احساس طرد کند و با احساس بد از شما جدا شود. انسان ها را محترم بداریم چه وارد زندگی ما بشوند و چه نشوند. آنها را به گونه ای پس نزنیم که احساس بی احترامی، حقارت و خواری در آنها ایجاد کنیم. که البته اگر کسی چنین کند توهین و تحقیر و طرد او بدون دلیل روانی در خود او نخواهد بود. زمانی که دیگری را طرد می کنیم این پیام را می دهیم که «از من دور شوید ای همه ی آنهایی که ارزش مرا ندانستید و سال ها پیش مرا از خود دور کردید».

انسان ها را محترم بداریم چه وارد زندگی ما بشوند و چه نشوند. رابطه با دیگران همیشه راهی است برای خودشناسی، در رابطه با انسانهاست که می توانیم در آیینه ی دیگران، خودمان را و زندگی خودمان را ببینیم. وقتی از کسی بدم می آید می توانم در آیینه ی او به جستجوی آن باشم که چه چیزی در او هست که از آن بَدَم می آید و آنچه از آن بدم می آید مثلاً کجا مرا آزار داده است؟ این ویژگی در چه کسی بوده است که من از آن بدم می آید؟! در گذشته این ویژگی را و یا مشابه این فرد را من کجا دیده ام و در گذشته چه بر من رفته است که از این ویژگی متنفر شده ام؟

رابطه همیشه بابی است برای آشنایی بیشتر با روابط اصلی که در کودکی شکل گرفته است و مبنا و پایه ی سایر ارتباطها و روابط انسانی است. اگر من از یک فرد مستبد و خودرأی بدم می آید درست است که استبداد و خودرأیی بد است اما در کجای زندگی من، استبداد و خودرأیی بوده است؟ چه کسی در گذشته ی من مستبد و خودرأی بوده است؟! اگر پدرم مستبد و خودرأی بوده است کجا و چرا از او بدم آمده است؟ از کدام رفتار او متنفرم و... همان گونه که به عشق و عواطف مثبت خود توجه می کنید به طرد و نفرت خود نیز توجه کنید و سعی کنید ریشه های آن را درک کنید که این نفرت و این طرد از یادآوری و تداعی کدامین طرد و نفرت در گذشته ی من می آید. طرد و نفرت را وسیله ای کنید برای شناختن خود و خودشناسی. اما به اختصار اگر کسی عاشق شما بود و شما عاشق او نبودید سعی کنید مطابق جدول زیر عمل کنید تا هم به دیگری آسیب کمتری برسد و هم به شما.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: دوشنبه 17 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 11:51 | چاپ مطلب 0 نظر

ازدواج

« ازدواج» 

مهارت های زندگی 

مقاله ای جدید از .:: مکتب زندگی ::. 

  

«لینک دریافت مقالات »

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 11 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 16:33 | چاپ مطلب 1 نظر

در انتظار تایید دیگرانیم!

« در انتظار تایید دیگرانیم!» 

مهارت های زندگی 

مقاله ای جدید از .:: مکتب زندگی ::. 

  

«لینک دریافت مقالات »

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 11 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 16:32 | چاپ مطلب 0 نظر

هیچ کس پیر نیست!

« هیچ کس پیر نیست!» 

مهارت های زندگی 

مقاله ای جدید از .:: مکتب زندگی ::. 

  

«لینک دریافت مقالات »

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 11 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 16:31 | چاپ مطلب 0 نظر

هدف

« هــدف » 

بزرگ ترین راهنمای بشر 

مقاله ای جدید از .:: مکتب زندگی ::. 

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 11 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 16:29 | چاپ مطلب 0 نظر

اجبار در دگرگون ساختن کسانی که دوستشان داریم

« اجبار در دگرگون ساختن کسانی که دوستشان داریم» 

مهارت های زندگی 

مقاله ای جدید از .:: مکتب زندگی ::. 

  

«لینک دریافت مقالات »

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 11 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 16:28 | چاپ مطلب 0 نظر

تشکـــر و قدر دانــی

تشکر از آقای حامد قدرتی .:: محمد جانبلاغی ::.

 از  آقای حامد قدرتی به خاطر زحمات دلسوزانه و بی دریغشان به عنوان ناشر و همیار صمیمانه تشکر می کنم.

ارتباط با آقای قدرتی:  http://hamed1385.blogfa.com/

تشکر از آقای  آرین بدوی .:: محمد جانبلاغی ::.

از آقای آرین بدوی (چاپ رووبار) به خاطر طراحی، ویرایش،همکاری و دیزاین کتاب ها صمیمانه تشکر می کنم.
تماس با چاپ رووبار: 87 29 980 0914

تاریخ ارسال: شنبه 1 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 13:14 | چاپ مطلب 0 نظر

اندیشه های زندگی ساز!

اندیشه های زندگی ساز!

همیشه حرفی را بزن که بتوانی بنویسی، چیزی را بنویس که بتوانی امضا کنی و چیزی را امضاء کن که بتوانی عواقبش را تحمل کنی.

***

عادت کن همیشه حتی وقتی عصبانی هستی عاقبت کار را در نظر بگیری! 

***

سخت ترین کار دنیا محکوم کردن یک احمق است. 

***

در شرایط دشوار زندگی مرد بزرگ به خود سخت می گیرد و مرد کوچک به دیگران .

***

هرگز به دیگران اجازه نده قلم خودخواهی دست بگیرند دفتر سرنوشت را ورق زنند خاطراتت را پاک کنند و در پایانش بنویسند قسمت نبود !

***

***

هرگز از کسی که همیشه با من موافق بود چیزی رو یاد نگرفتم.

***

دریای توفانی ناخدای  خوب می سازد. همیشه ممنون لحظات سخت زندگی باش.

***

تاریخ ارسال: شنبه 1 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 13:14 | چاپ مطلب 0 نظر

گاهی

.:: مکتب زندگی ::.

تاریخ ارسال: شنبه 1 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 13:14 | چاپ مطلب 0 نظر

وقت

.:: مکتب زندگی ::.

تاریخ ارسال: شنبه 1 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 13:13 | چاپ مطلب 0 نظر

انتقاد

.:: مکتب زندگی ::.

تاریخ ارسال: شنبه 1 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 13:13 | چاپ مطلب 0 نظر
( تعداد کل: 55 )
   1      2   >>
صفحات