X
تبلیغات
رایتل

سایت تخصصی مشاوره و روانشناسی

راهی برای داشتن خانواده موفق

۱۷ راه برای تبدیل شدن به یک فرد بالغ و کامل

شما از نظر ظاهری به عنوان یک فرد بالغ شناخته می شوید، اما تا زمانی که از نظر عاطفی و ذهنی به بلوغ نرسید، نمی توانید نام یک شخص کامل را بر روی خود بگذارید. مگر اینکه بخواهید با یک کودک ازدواج کنید (که در این حالت "کمال" بالاجبار به شما تزریق می شود) در این حالت وقت کافی دارید که در حین رابطه رشد کرده و بزرگ شوید.

روش های زیر به شما کمک می کند که راه رسیدن به کمال را آسانتر طی کنید.

فاکتورهای اجتماعی

۱- مسئولیت پذیری
اساس شخصیت و درستی، مسئولیت پذیری می باشد. بدون هیچ عذر و بهانه ای یاد بگیرید که مسئولیت کارهایی را که انجام می دهید به عهده بگیرید. همانطور که تحسین و تمجید را قبول می کنید باید گله و شکایت را نیز بپذیرید. برای پی آمد تصمیم های خود آماده باشید و سعی کنید تصمیمات درستی اتخاذ کنید، چرا که قبول مسئولیت کار دشواری است. به عنوان مثال می توانید کارهایی را که به طور بالقوه خطرناک هستند، مثل: رانندگی بیشتر از سرعت مجاز و یا رانندگی بعد از مصرف الکل را انجام ندهید.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: شنبه 31 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 16:57 | چاپ مطلب 0 نظر

پول و دوستی را با هم نیامیزید

;یـک راه حـاضـر آمـاده برای از دست دادن دوستانتان، پـــول قرض دادن به آنها است. راه حاضر آماده ی دیگـر پول قرض ندادن به اوست. “—جرج جین ناتان

کاملاً مشخص است که پول و دوستان را نمی توان با هـم داشـت. نـمــی دانم چقدر در دوستیتان صمیمی
هـستید، اما وقتی صحبت پول می رسد، دوستی ها هـمیـشه کـنـار رفـتــه و نفس انسان ها جلو می آید.
زمانی که در مورد پول یا مسائل مالی صحبت می کنید، هیچگاه خوب تمام نمی شود.

صدها بار در زندگی با این مسئله روبه رو شده ام. دو مرد محترم و دو دوست صمیمی چطور از برادران خونی به دشمنان خونی تبدیل می شوند. چرا؟ چون یکی از آنها پولی داشته است که متعلق به دیگری بوده است، حال ممکن است این پول قرض یا سود یک معامله بوده باشد. حتی اگر سالیان سال هم با هم دوست بوده باشید، اگر یکی از طرفین احساس کند که معامله ی بدی با او می شود، این دوستی به کلی فراموش و نابود خواهد شد.

در اینجا به دو اتفاق که می تواند یک دوستی را بر هم زند اشاره می کنیم.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: شنبه 31 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 16:52 | چاپ مطلب 0 نظر

خبــــــر جدید سایت

خبر جدید سایت مکتب زندگی

باعرض ادب و سلام خدمت شما کاربران عزیز محترم و دوست داشتنی مکتب زندگی. 

 

به زودی شاهد تغییرات شگرفی در سایت مکتب زندگی خواهید بود. 

 

از عزیزانی که دستی در نویسندگیدارند خواهشمندیم جهت همکاری با ما در ارتباط باشند. 

 

جهت عضویت به عنوان نویسنده همکار فقط کافیست که ایمیل خود را از طریق فرم نظرات سایت برای ما بفرستید. 

تماس با مکتب زندگی 

  تلفن اطلاعات:   ۰۹۳۹۲۳۹۲۲۲۷ 

  ایمیل ما: dr.janblagi@gmail.com 

 

  با تشکر مدیریت سایت

تاریخ ارسال: دوشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 16:16 | چاپ مطلب 0 نظر

اعتماد به نفس فرزند

اعتماد به نفس تأثیر مهمی در سازماندهی رفتارهای سالم و سازنده فردی و اجتماعی انسان‌ها دارد، در نتیجه والدین، نهادها و مربیان آموزشی همه می‌خواهند بدانند بهترین راه برای درونی کردن این حس در کودکان و نوجوانان چیست؟ به ویژه که پژوهشگران روانشناسی نیز معتقدند فقدان اعتماد به نفس در افراد، پایه و اساس بسیاری از معضلات اجتماعی است.ولی واقعیت این است که گر چه در زمینه اعتماد به نفس، بیش از صد سال مطالعه و تحقیق ‌شده است، اما هنوز نتیجه قطعی‌ به دست نیامده و متخصصان همچنان درباره ماهیت اعتماد به نفس و چگونگی تکامل آن بحث می‌کنند. با وجود این بیشتر پژوهشگران معتقدند پدر و مادر و خانواده در پی‌‌ریزی و تکامل شخصیت بچه‌ها نقشی اساسی‌ دارند.


اما به راستی اعتماد به نفس چیست؟ فرهنگ لغت و‌بستر  آن را این‌گونه تعریف می‌کند: «اعتماد به نفس یعنی احساس رضایت و اطمینان در وجود خود. یعنی شما درباره خود چگونه فکر می‌کنید و چه احساسی از خودتان دارید؟»


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: دوشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 16:16 | چاپ مطلب 1 نظر

کلامی عشقولانه

کلامی عشقولانه

بیشتر از این‌که ما از چه کلمه‌ای استفاده می‌کنیم، طرز فکر و نگرش ما در نحوه استفاده از آن کلمه، مهم است. اگر نگرش ما صحیح نباشد و با استفاده صحیح از کلمات نتوانیم با کودک ارتباط برقرار کنیم، کودک نمی‌تواند منظور ما را به درستی درک کند. اگر کلمات خالی از احساس باشند، اثری بر کودک نمی‌گذارند. اما هنگامی که استفاده از کلمات همراه، با هم حسی و توجه باشد، هر صحبتی که می‌کنیم مستقیماً بر ذهن و قلب کودک اثری مثبت بر جای می‌گذارد.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: دوشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 16:15 | چاپ مطلب 0 نظر

گن‌های لاغزی سبب عفونت مجاری ادراری می‌شود.

به گزارش  وب ام دی نوشت: گن‌های لاغزی سبب عفونت مجاری ادراری می‌شود.


بررسی نشان می‌دهند گن‌های لاغری که مدام باید پوشیده شوند تا سبب لاغری شوند بسیار مضر هستند و سوخت وساز بدن را با مشکل اساسی مواجه می‌کنند.

گفتنی است: گن‌های لاغری مدام نباید پوشیده شوند زیرا در این صورت باعث ایجاد سنگ کلیه می‌شوند و اگر بیش از 12 ساعت در روز پوشیده شده باشند سبب رشد بیشتر سنگ‌ها درون کلیه می‌شود و عملکرد مجاری ادراری را با مشکل دچار می‌کند.
تاریخ ارسال: دوشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 16:14 | چاپ مطلب 0 نظر

اثرات درمانی یخ

گرفتن دوش آب سرد باعث می شود بدن تلاش کند خود را گرم نگه دارد بنابراین روند سوخت و ساز بالا می رود و سیستم ایمنی فعال می شود؛ در نتیجه گلبول های سفید بیشتری در بدن رها می شود.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: دوشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 16:12 | چاپ مطلب 0 نظر

انتخاب همسر

ن شکایت می کرد که هیچگاه نمی تواند به شوهر خود اعتماد کند. هنگامی که از شوهر او پرسیدم که آیا این اتهام همسر خود را قبول دارد یا نه، در دفاع از خود گفت: «من فقط وقتی دروغ می گویم که راحت نتوانم راستش را بگویم.» قسمت وحشتناک داستان این است که مرد واقعاً باور داشت که بی صداقتی او اصلاً اشکالی ندارد.

صداقت، درستی و قابل اعتماد بودن از ضروری ترین اجزاء یک رابطه ی سالم می باشند. دانستن این موضوع که می توانید روی همسر خود حساب کنید، حس امنیت فوق العاده ای به شما خواهد داد، چرا که او در همه حال با شما صادق می باشد. از طرف دیگر چنانچه در ترس دائمی از اینکه همسرتان به دلائلی به شما دروغ بگوید، زندگی کنید، هرگز نخواهید توانست که در رابطه تان بیاسائید و همواره در تنش، تردید و انزجار بسر خواهید برد. اثرات دراز مدت عشق ورزیدن به کسی که به او اعتماد ندارید، برای اعتماد بنفس شما و نیز رابطه تان مخرب خواهد بود. یکی از مخرب ترین راه هائی که زوجین می توانند عشق، شور و حرارت رابطه ی خود را بکشند و صمیمیت را از بین ببرند، بازگو نکردن حقیقت است.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: دوشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 16:10 | چاپ مطلب 0 نظر

رابطه ریسک پذیری با موفقیت افراد

اگر می خواهیم انسانی موفق باشیم هرگز ترس و اضطراب را در وجودمان راه ندهیم. زیرا این ترس تمام وجود ما را خواهد گرفت و نمی توانیم کاری انجام دهیم و یک مانع بزرگ برای پیشرفت خود ایجاد کرده ایم. حتما مشاهده کرده ایم انسان های ساده و بدون جرات ریسک کردن حقوقی می گیرند و بدون هیچ هدفی زندگی می کنند و اهل ریسک نیستند. حتی از گرفتن یک وام هم ترس دارند که مثلا شاید پرداخت نشود از این رو زندگی بسیار ساده و با زحمت و مشقت را تحمل می کنند، زیرا انسانی که هیچ گاه شنا نکرده است از آب وحشت دارد، اما این انسان اگر چند باربه اجبارداخل آب برده شود کم کم شناگر ماهری می شود، زیرا نعمت های خدادادی مربوط به عده خاصی نیست، بلکه برای همه انسان هاست منتهی آنهایی که از این نعمات برخوردار نیستند، جرات نکرده اند از آن استفاده کنند، زیرا ترس از هر کارعادی خودش یک گناه محسوب می شود.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: دوشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 16:02 | چاپ مطلب 0 نظر

نکاتی از زندگی مشترک

نگرش مثبت نسبت به زندگی

ضرب المثلی قدیمی است که می گوید: «دو نوع آدم در این دنیا وجود دارد: آدمهای مثبت و آدمهای منفی.» اگر مجبور بودید که باقی عمرتان را با یکی از این دو گروه زندگی کنید، کدامیک را انتخاب می کردید؟ تصمیم سختی است نه؟! متاسفانه اغلب بدون اینکه بفهمیم دید و نگرش همسر آینده مان نسبت به دنیا مثبت است و یا منفی، عاشق می شویم. براستی که این دو نگرش بسیار با یکدیگر فرق می کنند.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: دوشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 16:00 | چاپ مطلب 0 نظر

همسر دوست داشتنی اما بی تعهد

ازدواج 

بسیاری از افراد آمادگی داشتن رابطه ای جدی را ندارند. ممکن است این افراد حتی بسیار نیز دوست داشتنی باشند، ممکن است حتی شما را نیز خیلی دوست داشته باشند؛ اما چنانچه به سطح مورد قبولی از پختگی و مسئولیت پذیری نرسیده باشند، احساس خواهید کرد که بیشتر یک بچه را به فرزند خواندگی گرفته اید تا اینکه «معشوقی» برای خود یافته باشید. می بایست آن دسته از ما که از «ناجی بودن» لذت می بریم، به هنگام انتخاب همسر مصرانه به ویژگی فوق تاکید داشته باشیم؛ وگرنه در نهایت خواهید گفت: «همسرم را بی نهایت دوست دارم، اما ای کاش کمی بزرگ می شد


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: دوشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 15:59 | چاپ مطلب 0 نظر

خطرات نشستن زیاد

اگر دچار رخوت در بهار هستید، خبر بدی برایتان داریم؛ چرا‌که نشستن بلای جان ماست! حقیقت آن است که نشستن، آن هم برای ساعت‌های طولانی از جنبه‌های گوناگون برای سلامت انسان مضر است.

 خطر نشستن تا آنجاست که متخصصان امر، آن را در‌ردیف سیگار کشیدن قرار داده و اذعان می‌کنند همان‌طور که ترک سیگار سخت و اغلب ناممکن است، نشستن نیز همین وضع و حال را دارد، تنها با این تفاوت که نشستن به اندازه‌ مصرف توتون و تنباکو کشنده نیست!


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: دوشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 15:58 | چاپ مطلب 0 نظر

توقعات با ناامیدی

وقتی به توقعاتتان نگاه می‌کنید، و اینکه از کجا ناشی شده‌اند و چرا به آنها اعتقاد داریم، می‌توان گفت که برای ناامید شدنمان برنامه‌ریزی شده است.
 

اغلب گفته می‌شود که ناامیدکننده‌ترین جنبه زندگی زمانی است که اوضاع آنطور که ما انتظار داشتیم پیش نمی‌رود. وقتی به توقعاتتان نگاه می‌کنید، و اینکه از کجا ناشی شده‌اند و چرا به آنها اعتقاد داریم، می‌توان گفت که برای ناامید شدنمان برنامه‌ریزی شده است.

زوجی را تصور کنید که چند ماهی است با هم آشنا شده‌اند و می‌خواهند اولین عیدشان را با هم جشن بگیرند. اینجاست که می‌بینیم مشکلاتی پیش می‌آید. دختر در خانواده‌ای نسبتاً سنتی بزرگ شده است که به شدت مراسمات عید از شام شب عید گرفته تا هفت‌سین و دید و بازدیدها انجام می‌شود و درمقابل پسر متعلق به خانواده‌ای است که راحتی و اولویت‌های شخصی مهمتر هستند و والدین خیلی زود کادوهای عیدی را باز کرده و در روز عید هم خانواده به بازی و تماشای تلویزیون و تفریح می‌گذراند. عصر هم بعضی از اعضای فامیل به خانواده آنها آمده و حسابی دور هم خوش می‌گذرانند.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: دوشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 15:38 | چاپ مطلب 0 نظر

سردردهای صبحگاهی از علائم فشارخون بالا

سردردهای پشت سرهم در صبح، تپش قلب، اختلال در فعالیت‌های روزانه و خستگی در بعضی موارد می‌تواند از علائم غیراختصاصی فشارخون بالا باشد.
 فشار خون بالا یکی از معضلات بهداشتی جامعه است و به همین علت شعار «فشار خون را جدی بگیریم» به عنوان شعار هفته سلامت انتخاب شده است.
 فشار خون بالا می‌تواند طی گذشت زمان تمام ارگان‌های بدن را تحت ‌تأثیر قرار دهد و هیچ ارگانی در بدن وجود ندارد که از فشار خون بالا آسیب نبیند.

نوسانات فشارخون طی 24 ساعت امری طبیعی است

در بیشتر موارد فرد دارای فشار خون بالا هیچ علامتی ندارد و دنبال این امر هم نیست که آیا مبتلا به فشار خون بالا شده است یا خیر.در بعضی موارد سردردهای پشت سرهم در صبح، تپش قلب، اختلال در فعالیت‌های روزانه و خستگی می‌تواند از علائم غیراختصاصی فشار خون بالا باشد. تشخیص بیماری پرفشاری خون بسیار ساده است و به سادگی می‌توان بدون هزینه و اتلاف وقت به عدد فشارخون پی برد. اگر فشار خون بالا به موقع تشخیص داده نشود و درمان نشود، می‌تواند، هزینه‌های زیادی را بر فرد تحمیل کند.بعضی از افراد به علت در دسترس بودن دستگاه‌های سنجش فشار خون به صورت دائم فشار خون خود را اندازه می‌گیرند که با توجه به نوسانات فشار خون این امر موجب بروز استرس می‌شود.
بسیاری از دستگاه‌های سنجش فشار خون استاندارد نیستند و دستگاه‌های جیوه‌ای بهترین نوع است. زمانی که می دویم، از پله بالا می‌رویم، وقتی که وزنه‌ای را بلند می‌کنیم و یا دچار استرس و هیجان می‌شویم، فشار خون بالا می‌رود و اگر این امر روی ندهد، فرد دچار مشکل است.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: دوشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 15:36 | چاپ مطلب 0 نظر

بی خوابی نتیجه ژن ها

پزشکان به نتایج جدیدی در زمینه بروز بی خوابی در افراد دست یافته اند که در نتیجه تداخل ژن ها مختلف رخ می دهد.

به گزارش ساینس دیلی، محرومیت از خواب سبب بروز استرس، ضعف قوای ایمنی و استرس می شود.

گفتنی است کم خوابی روی بیش از 700 ژن در بدن تاثیر می گذارد. عملکرد برخی ژن ها و تداخل آن ها با هم سبب می شود تا فرد دچار کم خوابی شود کم خوابی در درازمدت در افراد سبب تغییر یافتن زنجیره dna در افراد می شود و در نتیجه بر روی بسیاری از خصوصیات جسمی و روحی فرد تاثیر می گذارد.

تاریخ ارسال: دوشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 15:36 | چاپ مطلب 0 نظر

آب میوه های مفید برای سلامت قلب

انجمن قلب آمریکا اضافه می کند که میوه ها و سبزیجات زرد، نارنجی و قرمز رنگ، به این منظور انتخاب های مناسبی هستند. میوه هایی مانند انار، گریپ فروت، انگور قرمز و سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی انتخاب های خوبی برای آبگیری هستند.

مصرف آب و عصاره برخی میوه ها و سبزیجات برای سلامت قلب مفید است. به گفته انجمن قلب آمریکا، مصرف چهار وعده میوه و سبزیجات، می تواند سلامت قلب را تا حدود زیادی تضمین کند. البته متاسفانه اغلب افراد، این توصیه را جدی نگرفته و به آن عمل نمی کنند.

ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: دوشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 15:36 | چاپ مطلب 0 نظر

استرس و سیستم گوارش

به دلیل گستردگی اعصاب در احشاء، سیستم گوارشی با وضعیت عصبی ارتباط نزدیکی دارد و به همین دلیل نیز ممکن است حالات عصبی مختلف، تغییراتی در سیستم گوارش ایجاد کنند.

 حالات روحی و روانی در بیش از 50 درصد مشکلات گوارشی تاثیر‌گذار است اما این بدان معنا نیست که این مشکلات تنها به دلیل مشکلات روانی ایجاد شده باشد بلکه در بیشتر اوقات، مشکل زمینه‌ای دیگری وجود دارد و حالت عصبی خاص نیز آن مشکل را تشدید می‌کنند. در موقعیت‌های خطرناک و استرس‌زا و یا شرایطی که برای فرد اهمیت زیادی دارد، گیرنده درد در سیستم گوارشی تحریک شده و فرد دچار درد می‌شود و حتی نفخ و دیگر حالت‌های گوارشی نیز رخ می‌دهد.

 در برخی بیماری‌ها نیز جسم فرد مشکلی ندارد ولی به دلیل مشکل روانی، درد جسمی مشاهده می‌شود. در صورت وجود مشکل گوارشی باید به مکان و زمان دقت شود. در صورتی که فرد جوانی به صورت مکرر در شرایط استرس‌زا قرار داشته باشد و مشکلات گوارشی نیز تکرار شود، بیماری به دلیل مشکل روانی است و می‌توان به سادگی آن را حل کرد.  در صورتی که فرد سالمندی با مشکلات گوارشی مراجعه کند و علایم بیماری نیز رو به پیشرفت باشد باید تحت بررسی قرار گیرد تا مشکل او مشخص شود.

تاریخ ارسال: دوشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 15:34 | چاپ مطلب 0 نظر

استفاده از مورچه ها برای پیش بینی زلزله

 
بر اساس پژوهش‌های ارائه شده در نشست سالانه اتحادیه علم زمین‌شناسی اروپا، مورچه‌ها می‌توانند زمین لرزه را پیش از وقوع آن احساس کنند.
  محققان دانشگاه «دویسبورگ اسن» آلمان با بررسی بیش از 15 هزار مورچه چوب قرمز که در اطراف گسلهای آلمان قرار داشتند دریافتند که گسلهای فعال که در زمان زلزله زمین با شدت زیادی در آن مناطق می‌لرزد، محل مورد علاقه آنها برای خانه‌سازی است.
 
این محققان برای سه سال بطور شبانه‌روزی مورچه‌های قرمز را با دوربین‌های ویدیوئی با استفاده از نرم‌افزار خاص برای طبقه‌بندی تغییرات رفتاری پیگیری کردند. در طول این پژوهش 10 زلزله با بزرگای 2.0 و 3.0 ریشتر در سالهای 2009 تا 2010 رخ داد.
 
این مورچه‌ها رفتار خود را تنها برای زلزله‌های بزرگتر از دو ریشتر تغییر می‌دهند که کوچکترین لرزه‌هایی قابل احساس برای انسان است.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: دوشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 15:34 | چاپ مطلب 0 نظر

آمار واقعی طلاق افراد زیر 19 سال

از سال 85 تا سال گذشته، 85 هزار و 200 واقعه طلاق بین افراد زیر 19 سال کشور صورت گرفته که از این تعداد 4000 واقعه مربوط به کودکان دختر زیر 14 سال است.

 از سال 85 تا 90، 616 هزار واقعه طلاق در کشور رخ داده است که 81 هزار و 500 واقعه از این تعداد مربوط به دختران زیر 19 سال و7700 واقعه مربوط به پسران زیر 19 سال است، بنابراین طبق این آمار 13 درصد طلاق‌های کشور طی آن سالها مربوط به دختران زیر 19 سال و 1.5 درصد مربوط به پسران زیر 19 سال است.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: دوشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 15:33 | چاپ مطلب 0 نظر

چرا مغز عاشق موسیقی است؟

مطالعات جدید در حوزه علم عصب‌شناسی به رهبری یک محقق ایرانی، به این پرسش پاسخ می‌دهد که چرا گوش‌دادن به موسیقی به اندازه یک فیلم پلیسی جذاب است.
در این پروژه که در «موسسه تحقیقاتی روتمن» در کانادا انجام شد و رهبری آن را نیلوفر سلیم‌پور، محقق ایرانی، بر عهده داشت، از گروهی از شنوندگان موسیقی خواسته شد که به نمونه‌های کوتاه از 60 ترانه‌ای که هرگز نشنیده بودند، اما به سبکی بودند که آن‌ها با آن آشنایی داشتند، گوش دهند.
این 19 داوطلب که متشکل از 10 مرد و 9 زن بین سنین 18 تا 37 سال بودند، سپس ترک‌هایی را سفارش دادند که حداکثر دو دلار ارزش داشتند.
برای این که پروژه واقع‌گرایانه‌تر به نظر برسد، هر یک از داوطلبان هزینه خود را پرداختند و یک سی دی از گزیده‌ای از ترک‌های مورد علاقه‌شان به آن‌ها داده شد.
هنگامی که این افراد به موسقی گوش می‌دادند، با استفاده از MRI از مغز آن‌ها اسکن گرفته شد و مشخص شد زمانی که آن‌ها ترانه خاصی را دوست داشتند، نواحی بسیاری در مغزشان تحریک می‌شد.

ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: دوشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 15:31 | چاپ مطلب 0 نظر

به دنبال همسر اینترنتی

مجموعه: دانستنیهای قبل از ازدواج
                                                                           

اگر به اینترنت به عنوان یک ابزار آشنایی نگاه کنیم، درست مثل محیط دانشگاه یا محل کار و مهمانی خانوادگی، آن وقت می توانیم به این نتیجه برسیم که اینترنت هم می تواند بهانه آشنایی دو نفر باشند. دو نفر که اگر آشنایی شان را به دنیای واقعی بکشانند، ممکن است تصمیم بگیرند تا پایان عمر زیر یک سقف زندگی کنند!


 

وقتی شبکه ارتباطی و اطلاعاتی ما به گستردگی جهان می شود، عمق شناسایی ما متناسب با این گستردگی، زیاد نمی شود. آن وقت است که با یک سوال جدی مواجه می شویم: چگونه می توانیم در این پهنه گسترده به شناسایی عمیق کاربران اینترنت و لایه های پنهان شخصیت آنها دسترسی پیدا کنیم؟! چگونه اسیر سطحی نگری و ساده لوحی نشویم؟! خلاصه اینکه در میان این همه افراد که فقط چند خطی از آنها می خوانیم یا چند کلمه ای را می شنویم آدم مورد اعتمادی را پیدا کنیم؟

 

 

کسب اطلاعات از پسران

 

 

اگر جزو دختر خانم هایی هستید که در موقعیت آشنایی اینترنتی قرار گرفته اید، باید 2 نکته مهم را به یاد داشته باشید. اول این که با خودتان صادق باشید و انگیزه شما صرفا کسب اطلاعات عمیق در مورد همسر آینده تان باشد؛ نه سرگرمی و نکته دوم این که زیاد اطلاعات بگیرید و در مقابل، کم اطلاعات بدهید. برای رسیدن به این دو هدف می توانید روش های متفاوتی را به کار بگیرید. مثلا

 

 

1- با آی دی پسرانه بین نویسندگان وبلاگ ها و اتاق های گفتگو و... رفته و فرد مورد نظر را گزینش کنید. (در این مرحله جنیست خود را روشن نکرده، تا مشخص نمائید که قادر به ایجاد و ادامه ارتباط، با فرد مورد نظر خود از طریق افکارتان هستید نه جنسیت خود).

 

 

به عنوان یک دوست اینترنتی (بدون توجه به جنسیت) اطلاعاتی را در مورد وی کسب کنید. سن؟ جنس؟ تحصیلات؟ محل سکونت؟ رشته تحصیلی؟ شغل؟ هدفش از چت کردن با با شما؟ هدفش از ایجاد سایت و وبلاگ شخصی؟ فرهنگ و نژاد؛ مذهب؟ سرگرمی ها، نظرات سیاسی، متاهل یا مجرد بودن؟ تعداد افراد خانواده؟ شغل پدر؟ شغل مادر؟ وضعیت مالی؟ تحصیلات افراد خانواده و برادران و خواهران؟ توضیح در مورد تخصص و شغلش با سئوال از جزئیات آن؟ میزان و ساعاتی که که به اینترنت وصل هست؟ و خلاصه هر آنچه که به نظرتان برای آشنایی اولیه مفید است.

 

 

2- سعی کنید در این مرحله اطلاعات کمی از خودتان بدهید یا بسیار خلاصه باشد. برای قدمهای بعدی لازم است که او از شما کمتر بداند. البته برای تحکیم ارتباط لازمست که مقداری اطلاعات عام از خودتان بدهید مثل تعداد خانوار، سن، رشته تحصیلی، مدرک، تفریحات مورد علاقه؛ ولی اطلاعات خاص از جمله نام محل تحصیل، نام واقعی خودتان، نام محل کار، آدرس منزل؛ همچنین عقاید مذهبی، سیاسی را در این مرحله عنوان ننمائید. البته سئوال و جواب ها نباید خشک و پشت سر هم باشد تا شک طرف مقابل را بر انگیزد. بلکه با ظرافت باید مطرح شود.

 

 

3 – با روشن کردن جنسیت خود، سایر سرنخ های شناسایی او را با ظرافت طلب کنید. مثل آدرس سایت های محبوبش؟ آدرس وبلاگ یا سایت شخصی اش؟ آی دی و آدرس ایمیلش و در صورت امکان ایمیل و آی دی دوستان مورد تائیدش؟ و از او بخواهید طی ایمیل هایی، در مورد خودش مطالب جالب و اختصاصی را بنویسد.

 

(بدیهی است،در هر مرحله از مراحل مذکور؛ اگر فرد با پارامترهای دلخواه شما تطابق نداشت یا قصد ازدواج ندارد، فرایند ازدواج اینترنتی در مورد او به اتمام می رسد.)

 

 

4 – به مطالعه ایمیلهای ارسالی، سایت، وبلاگ و اشاراتی که داشته است به طور عمیق بپردازید و با دید منتقدانه بررسی کنید. پس از این می توانید با افکار او چالش منطقی و علمی کنید تا او بیشتر صحبت کند – که این مطلب به شناسایی او کمک خواهد کرد.

 

 

5 - با آی دهای ناشناس و دخترانه با او ارتباط بگیرید و به او ایمیل بزنید و با دادن اطلاعات دیگر، و گرفتن اطلاعات از او، مطالبش را چک کنید. در اینجا دختر دیگری باشید و نظراتی مخالف نظرات واقعی خود بدهید. آیا او همان پسر است و با همان افکار. یا چهره متفاوتی از خود ارائه می دهد. (ثبات و واقعیت مطالب وی را بررسی کنید).

 

 

6 – گاهی از چیزهایی که بدتان می آید برای او به خوبی یاد کنید و تعریف کنید و به عکس از چیزهایی خوشتان می آید به بدی یاد نمائید، و نظر او را بطور غیر محسوس در رابطه با نظراتتان جویا شوید. تا واکنش واقعی فرد را چک کنید. (تا مطمئن شوید او نقش بازی نمی کند و نظرات قطعی خود را ابراز کرده است)

 


7 – کم کم اطلاعات خاص از او بخواهید. نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام پدر، آدرس منزل، شماره تلفن محل تحصیل، کار، منزل، و...، را از او بخواهید و در اینترنت مشخصات او را جستجو کنید. همچنین صحت مشخصات او را بررسی نمائید.

 

 

8 – سعی کنید به غیر از خودتان حداقل یک نفرد دیگر که دارای تجربه و علم لازم در این مورد است، از رابطه شما با خبر باشد و مشخصات بند 8 را پس از بررسی صحت آن، به فرد امین خود بدهید (اشخاص پیشنهادی: پدر؛ مادر؛ خواهر یا برادر بزرگتر، معلم؛ مشاور خانواده و ازدواج)

 

 

9 – به احساس هایش، افکارش، و رفتارش در خلال صحبت ها توجه نموده و به صورت جزئی و با مثال در رابطه با زندگیش سئوال نمائید. و واکنش ها و سخنانش را با تمام صحبت ها و نوشته های قبلی او که در آی دی ها متفاوت شما، به شما گفته است جمع بندی و آنالیز کنید. همچنین در مورد پروفایلش سئوالاتی بکنید. چرا تکمیل نکردید؟ چرا این آی دی را انتخاب کردید؟ چرا عکس واقعی خود را در آن نگذاشته اید؟ چرا به سرگرمی های خاصی علاقه دارید؟....

 

 

10– اگر به شما پیشنهاد ازدواج داد، نظرش را در مورد ملاقات حضوری وی با پدرتان، برادرتان و خانواده اتان در منزل شما، جویا شوید. (با این مسئله او را چک کنید تا چه اندازه جدی و مصمم است – در صورت مخالفت؛ دلایل او را با سایر بهانه تراشی ها و دلیل تراشی هایی که از او به دست آورید جمعبندی و تحلیل نمائید)

 

 

11- مراحل فوق نباید پشت سر هم و سریع سپری شود و به زمان نیاز دارد. اگر تمام این مراحل با موفقیت طی شده است، او می تواند صرفا یک خواستگار بالقوه برای شما باشد. مسئله ازدواج را به صورت صریح و شفاف با او بیان نمائید. در اینجا تاکید روی مراسم سنتی صرفا به خاطر اینست که ارتباط مجازی شما به ارتباط واقعی و دقیق تری تبدیل شوند و فرایند به صورت عمیق تری دنبال شود.

 

 

12– طی مراحل فوق به معنای شناخت فرد مذکور نیست. لذا برای انتخاب او به همسری باید شروع به بررسی و شناخت او در خارج از دنیای مجازی نمائید که خود بحث نسبتا مفصلی هست. در این مورد اگر اطلاعات بیشتری لازم دارید می توانید به مراکز مشاوره مراجعه نمائید.

منبع : همدردی


دفعات بازدید : 2540

تاریخ ارسال: یکشنبه 18 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 08:59 | چاپ مطلب 5 نظر

سنجش سلامت زنان

مکتب زندگی / جانبلاغیپژوهشگران موفق شده‌اند برای نخستین بار جدولی را طراحی کنند که نشان می‌دهد تناسب اندام یک زن با سن خودش مناسب است یا خیر.
این جدول هم‌چنین میزانی را که یک زن از وزن طبیعی مناسب سنش فاصله دارد ،نشان می‌دهد و بر اساس آن خطر مرگ ناشی از چاقی را محاسبه می‌کند. به وسیله این روش می‌توان ظرفیت ورزشی زنان را نیز محاسبه نمود. دانشمندان معتقدند استفاده از این روش برای زنان مناسب‌تر از تست ورزش با تردمیل است
کلاس‌های ورزش در آب باعث بهبود بیماریهای جسمی و روانی زنان می‌شود
نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که کلاسهای ورزش در آب در بهبود بسیاری از ناراحتیهای جسمانی و روانی موثر است.
نتایج یک پایان‌نامه کارشناسی ارشد زهرا شیخ الاسلامی از دانشگاه تربیت معلم که به “مطالعه توصیفی عوامل شرکت بانوان در کلاسهای ورزش در آب” پرداخته است، می‌افزاید: کلاسهای ورزش در آب همچنین در کاهش وزن و اندازه چربی زیرجلدی نواحی مختلف بدن بطور نسبی موثر بوده است، به طوریکه میانگین وزن افراد از ابتدا تا پایان دوره حدود سه کیلوگرم کاهش یافته است.محقق در این مطالعه توصیفی که به شکل میدانی انجام شده است، 36 نفر از بانوان شرکت کننده در کلاسهای ورزش در آب، با دامنه سنی 18 تا 16 سال را به مدت سه ماه متوالی هفته‌ای سه جلسه مورد بررسی قرار دادند.

ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: چهارشنبه 14 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 18:13 | چاپ مطلب 0 نظر

عاشقی با دلی پر از صداقت

یکی از مهم‌ترین نیازهای عاطفی که در زندگی مشترک اهمیت بسیار زیادی دارد، صداقت است. زمانی که زندگی زن و شوهر بر پایه صداقت باشد، احساس عشق و محبت زوجین به همدیگر افزایش می‌یابد و در عوض، بی‌صداقتی یکی از  مخربترین عوامل در عشق و محبت است. نکته دیگری که در اهمیت صداقت وجود دارد این است که صداقت تنها راهی است که شما و همسرتان می‌توانید همدیگر را خوب درک کنید. اما قبل از بحث بیشتر در این زمینه باید ببینیم صداقت یعنی چه.
تعریف صداقت
صداقت در زندگی مشترک یعنی حداکثر اطلاعات صحیحی که شما درباره خودتان، افکارتان، احساساتتان، عاداتتان، ‌امور مورد علاقه یا عدم علاقه‌تان، سابقه گذشته‌تان، فعالیت‌های روزانه و طرح‌های جاری یا آتی خود در اختیار همسرتان می‌گذارید.  روان‌شناسان معتقدند سنخیت داشتن یا آنچه به آن سازگاری زن و شوهر گفته می‌شود بستگی تام و تمامی با صداقت زوج‌ها با یکدیگر دارد. اطلاعات دروغی که زن یا شوهر به هم می‌دهند سازگاری موفق یا تطبیق مناسب آنها را کم می‌کند و به این ترتیب، امکان یافتن یک راه‌حل معقول و اتخاذ تصمیم‌های هوشمندانه در زندگی زناشویی از بین می‌رود و زن و شوهر از اینکه بتوانند در کنار هم شاد و سعادتمند باشند محروم می‌مانند. پس صداقت دو کارکرد مهم در زندگی مشترک دارد: اول، امکان سازگاری زن و شوهر را فراهم می‌آورد و دوم، فرصت شادکامی و سعادتمندی را به زن و شوهر می‌دهد.
صداقت موجب می‌شود در صورتی که زن یا شوهر در مورد مسئله‌ای تفاهم ندارند با طرح صادقانه آن در پی حل و برطرف ‌کردنش برآیند.

ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: چهارشنبه 14 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 18:10 | چاپ مطلب 0 نظر

تیشه به ریشه اعتماد به نفس

تا کنون چند بار این جمله را به خود گفته یا از دیگران شنیده‌اید: «من هرگز خودم را به خاطر این کار نمی‌بخشم» یا «‌ای کاش وقتی پدر و مادرم زنده بودند به آنها محبت می‌کردم» و جملاتی از این دست که در واقع همان احساس گناهی است که اغلب آدم‌ها آن را بارها تجربه کرده‌اند. کارشناسان بر این باورند که احساس گناه دو جنبه مثبت و منفی دارد و تشخیص این دو وجه برای برخی واقعاً مشکل است، اما این بسیار مهم است که بدانید چه موقع احساس گناه کردن سودمند و چه موقع زیانبار است، چرا که گاهی احساس گناه مثل یک ویروس روحی عمل می‌کند. نه ویروسی که شما را بکشد بلکه از نوعی که همواره شما را خسته نگاه می‌دارد و امیدتان را کاهش می‌دهد و شما را متقاعد می‌کند که هرگز نمی‌توانید احساس خوبی داشته باشید. این ویروس حتی می‌تواند آسیب‌های جدی به شما وارد کند. روانشناسان معتقدند وقتی احساس گناه می‌کنید، به نوعی تایید نکردن خود را تقویت کرده و اعتماد به نفس و ارزش‌گذاری به خود را از دست می‌دهید. زمانی که در احساس ناشایستگی و احساس گناه به سر می‌برید، مشغول ریشه کن کردن و از بیخ و بن کندن اعتماد به نفس خود هستید.
قرار گرفتن زیر بار احساس گناه و خود محکوم کردن کم‌کم سبب می‌شود شما باور کنید که ذاتاً آدم شیطان‌صفتی هستید و یا اینکه هیچ انسانی واقعاً خوب نیست.

ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: چهارشنبه 14 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 18:09 | چاپ مطلب 0 نظر

نگاه به ایدز به ویژه در جوامع سنت گرا

نگاه به ایدز به ویژه در جوامع سنت گرا، هیچ گاه نمی تواند خنثی باشد؛ اما برخورد های غیراحساسی و مبتنی بر واقعیت آن چیزی است که امروزه در برخورد با این موضوع توصیه می شود.

 

ایدز یک بیماری است؛ همان طور که یک بیمار مبتلا به سرطان را محکوم نمی کنیم، نسبت به او هم حس همدردی داریم و برایش آرزوی بهبودی می کنیم افراد مبتلا به ایدز نیز فارغ از اینکه چگونه به این بیماری دچار شده اند نیاز به حمایت دارند؛ حمایتی که نتایج آن بیش از آنکه به این افراد بازگردد، در خدمت جامعه است. طرد کردن این افراد و به حاشیه راندن آنها، تنها انکار واقعیتی است که امروزه تمام کشورها با آن درگیرند. با واقع نگری نسبت به این موضوع و پرهیز از بزرگ نمایی و کوچک انگاری، می توان از افزایش شمار افرادی که در آینده، آلوده به این ویروس می شوند، جلوگیری کرد.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: چهارشنبه 14 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 18:08 | چاپ مطلب 0 نظر

یک قدم تا محبوبیت

موفقیت هر شخصی به حمایت دیگران بستگی دارد پس مردم را دوست داشته باشید تا شما را دوست داشته باشند و از شما حمایت کنند. شما در انجام کارهایتان به حمایت و پشتیبانی آنها نیاز دارید، زیرا برخی از کارها فقط با همکاری دیگران امکانپذیر خواهد بود. ولی در این مورد همواره به یاد داشته باشید که با چه کسانی ارتباط دارید و چه کسانی از شما حمایت می کنند. هنر شناخت و ارتباط با افراد با تملق ها و چاپلوسیهای رایج بسیار متفاوت می با شد. برخی سعی دارند با تملق به اهداف خود دست یابند. تملق یقینا تباه کننده هر رابطه مثبت است. همکاری با دیگران مستلزم شناختی عمیق از شخصیت آنهاست واز این طریق است که به اطلاعاتی دست می یابید و در مذاکرات و مباحثات به کارتان خواهد آمد.

ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: چهارشنبه 14 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 18:06 | چاپ مطلب 0 نظر

همجنس گرایی

در سده های قبل از آغاز عصر صنعتی، خانواده برآیند یک ارگانیسم اجتماعی و اقتصادی خودکفا بود که از چند نسل تشکیل می شد. شیخ، پیر و یا بزرگ قبیله، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها و سپس پدر و مادران بودند که در کانون گرم کوچکشان صاحب فرزندانی می شدند. در این مجموعه ها علاوه بر والدین، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها در کنار نوه های خود برای بقای کل خانواده تلاش می کردند و فرزندان نیز زیر سایه بزرگترها مهارت های مورد نیاز زندگی را فراگرفته و نقش آفرینی می کردند.

 

اما رفته رفته سنت های جدیدی جایگزین شد تا اینکه نقش زنان و مردان در خانواده متحول شد. سنت ها و رسوم تغییر یافت. هر روز جامعه مدرن تر و سنت ها نیز با تغییرات شگرفی روبه رو شد و ضد فرهنگ هایی که شکل می گرفت نه تنها فرهنگ ها را متحول می کرد بلکه به افزوده شدن خواسته های غیر متعارف بشر نیز دامن می زد تا جایی که بی بندو باری و قانع نبودن به داشته ها، پای بسیاری از مفاسد اخلاقی و اجتماعی و اقتصادی را پیش کشید.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: چهارشنبه 14 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 18:05 | چاپ مطلب 0 نظر

نظرسنجی(ملاک های انتخاب همسر)

به نام خدا

به زودی شاهد تغییرات شگرفی در سایت مکتب زندگی خواهید بود.....لطفاً نظرات، پیشنهادات و انتقادات سازنده خود را، در مورد سایت برای ما بفرستید.... منتظر دیدگاه های مثبت شما هستیم... با تشکر مدیر سایت مکتب زندگی

با عرض سلام خدمت شما کاربران عزیز، محترم و دوست داشتنی  مکتب زندگی.

عزیزان من، امروز می خواهم با شما در باره ازدواج و ملاک های انتخاب همسر بحث و گفتو گو کنم..

- به نظر شما ملاک های انتخاب همسر کدام ها هستند؟

- به نظر شما عشق چگونه به وجود می آید؟ در همه جا، مثلا در یک خانواده، جامعه یا یک کشور؟

- به نظر شما چرا دو نفر که کشته مرده هم هستند، بعد از مدتی سر از طلاق در می آورند؟

- به نظر شما چرا سن ازدواج این قدر بالا رفته است؟

- چه پیشنهادی شما درباره رفع این مشکلات(ازدواج،طلاق و...) دارید؟

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

* ** به زودی مقاله ای تحت عنوان .:: همسر دوست داشتنی من ::. از محمد جانبلاغی در سایت مکتب زندگی، روزنامه فرصت برابر،روزنامه مرزداران منتشر می شود  ** عزیزانی که در این نظر سنجی شرکت می کنند لطفاً بگویید که آیا مایل هستید که نام شما در مقاله نوشته شود یا نه!

معیارها و ملاک های انتخاب همسر(ازدواج موفق)

مهم ترین معیار ها برای انتخاب همسر باید ملاک های باشند که با منطق و واقعیات همسطح باشند.

یعنی شما باید سطح توقعات خود را تا حدودی پایین بیاورید.

بعضی از آقایان می گویند که من زمانی ازدواج می کنم که فلان خانه،فلان ماشین و.... را داشته باشم.

و بعضی از خانم ها هم می گویند که من با مردی ازدواج می کنم که وضعش عالی باشد و.....

شما نباید از خودتان انتظار بی جایی داشته باشید... یعنی نباید انتظار کامل بودن را داشته باشید....

 مسئله ای نیست که فلان خانه یا ماشین را نداشته باشید شما می توانید ازدواج کنید ودر کنار همسرتان با کمک همدیگر به این ها برسید...

چرا امار طلاق این همه بالا رفته؟(منتظر نظرات شما هم هستیم)

مهم ترین دلایل طلاق پایین بود آستانه تحمل افراد است...

عزیزان شما باید قبل از ازدواج چشم ها و گوش های خود را کاملاً باز کنید و بعد از ازدواج باید از خیلی چیزها چشم پوشی کنید...

ولی ما عکس اون را عمل می کنیم....

مهم ترین عامل مشورت نکردن است... عزیزان من، شما وقتی بیمار می شوید به نزد پزشک می روید

یا وقتی ماشین شما خراب می شوید به نزد تعمیرکار می روید.  ولی هیچ فکر کرده اید

 که زندگی زناشویی شما در حال نابودی است و شما هیچ کاری نمی کنید‍؟؟

پیش مشاور رفتن به غلط در جامعه ما راه افتاده ...

 تا به یک نفر می گوییم که برای قبل یا بعد از ازدواج پیش یک مشاور بروید عصبانی می شوند و رو ترش می کنند.

مشاوران تعمیرکاران زندگی شما هستند... آن ها در این زمینه ها تخصص دارند...

این همه آن چیزی بود که می توانستم نه همه آن چیزی که می خواستم....

شاد و تندرست باشید...

دوستدارتان محمد جانبلاغی

- پی نوشت1: سایت مکتب زندگی به نویسندگانی نیاز مند است. عزیزانی که مایل به همکاری با مکتب زندگی به عنوان نویسنده همکار هستند

لطفا ایمیل خود را از طریق نظرات یا فرم تماس با ما برای بفرستند تا ما لینک فعالسازی را به ایمیل شما ارسال نماییم...

همکاری در زمینه های نوشتن مطالبی در مورد : روان شناسی ، پزشکی، شعرهای عاشقانه و رومانتیک، جک و اس ام اس و....

مکتب زندگی مکانی است برای انتشار مطالب و دیدگاه های خود...

www.maktabezendegi.blogsky.com

تاریخ ارسال: چهارشنبه 14 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 18:00 | چاپ مطلب 0 نظر

16میلیون نفر درگیر مسئله اعتیاد هستند

آخرین آمار منتشره از سوی سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی حاکی از این است که 2 میلیون نفر معتاد در کشور وجود دارد این در حالی است که این آمار چندین سال است که تکرار می‌شود و هیچ تغییری در اعداو ارقام آن به وجود نیامده است.

اعتیاد سن مشخصی ندارد اما اگر بخواهیم دقیق‌تر بررسی کنیم به این نتیجه می‌رسیم که هر چقدر جرم در جامعه به صورت آشکار وجود داشته باشد به همان مقدار مجرم نیز به صورت مخفی وجود دارد.

با این حساب تعداد مبتلایان به اعتیاد درکشور در خوشبینانه‌ترین حالت 4 میلیون نفر بر آورد می‌شود این تعداد اگر درخانواده‌ای زندگی کنند که هر کدام 4 عضو داشته باشند یعنی 16 میلیون نفر به صورت مستقیم با اعتیاد دست و پنجه نرم می‌کنند.

از این میزان حدود 2 میلیون کودک با این پدیده مواجه هستند که معلوم نیست سرنوشت آنها پس از رفتن به مدرسه با وجود گذشته‌ای که همراه با یک معتاد بوده، چگونه خواهد شد.

آمار آسیب‌های اجتماعی درکشورمان طی چند سال اخیر بالا رفته. علت این موضوع کاملا مشخص است وقتی تورم در جامعه بالا می‌رود به تبع آن بیکاری نیز افزایش پیدا می‌کند و فقر در جامعه زیاد می‌شود و تعداد زیادی از افرادی که به فقر دچار شده‌اند به سمت مواد مخدر گرایش پیدا می‌کنند.

متاسفانه وقتی بیکاری در جامعه افزایش پیدا می‌کند شیوع مواد مخدر در بین جوانان بیشتر می‌شود و در چند سال اخیر نیز به رغم تکذیبیه‌های آموزش و پرورش ابتلا به اعتیاد در بین دانش‌آموزان راهنمایی نیز دیده شده.

این در حالی است که در گذشته‌ای نه چندان دور سن ابتلا به اعتیاد از 16 سال به بالا بود اما با ورود مواد مخدر صنعتی به کشور و شیوع آن بین جوانان و فشارهایی که در اثر بیکاری به افراد وارد می‌آید سن ابتلا پایین آمده.

از سوی دیگر تعداد زیادی هر ساله حدود 5/ 1 میلیون نفر از دانشگاه‌ها فارغ التحصیل می‌شوند اما با سیاست‌های استخدامی فقط 20 درصد این افراد می‌توانند جذب بازار کار شوند و سالی یک میلیون جوان تحصیلکرده بیکار باقی می‌مانند.

بنابراین وقتی تعداد بیکاران د رجامعه افزایش پیدا کرد متاسفانه باید منتظر بروز چنین آسیب‌هایی در جامعه باشیم.

با تمام این اوصاف و با وجود تمام برخوردهایی که در زمینه مبارزه با مواد مخدر صورت می‌گیرد همچنان برای مبارزه با این مشکل با صورت مسئله برخورد می‌شود و برای از بین بردن علت‌های این مشکل گامی جدی برداشته نشده است.

*رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران

تاریخ ارسال: جمعه 9 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 19:20 | چاپ مطلب 0 نظر

سروتونین ضد افسردگیست

سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است، بنابراین کمک به فرستادن پیام از یک ناحیه مغز به ناحیه دیگر می کند.


سروتونین چیست؟      

سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی می باشد. به طور کلی، سروتونین یک ماده شیمیایی است که کمک می کند پیام های عصبی از یک منطقه مغز به منطقه دیگر بروند.
 
حدود 90 درصد ذخیره سروتونین در دستگاه گوارش و پلاکت های خونی است.

اسیدآمینه تریپتوفان در ساخت سروتونین نقش اساسی دارد.
 
نقش سروتونین در سلامت بدن
سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است، بنابراین کمک به فرستادن پیام از یک ناحیه مغز به ناحیه دیگر می کند.
حدود 40 میلیون از سلول های مغز، به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تحت تاثیر سروتونین می باشند. این سلول ها با خلق و خو، میل جنسی، اشتها، خواب، حافظه و یادگیری، تنظیم دمای بدن و برخی رفتارهای اجتماعی ارتباط دارند.

سروتونین دارای اثراتی بر عملکرد سیستم قلبی عروقی، عضلات و سیستم غدد درون ریز می باشد.
سروتونین همچنین در تنظیم تولید شیر در پستان نقش دارد.
نقص سروتونین باعث سندرم مرگ ناگهانی نوزاد خواهد شد.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: جمعه 9 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 19:19 | چاپ مطلب 0 نظر

تریاک، سلام!

سلام تریاک، خوبی؟ اوضاع و احوالت چطور است؟اعتیاد، درمان، کنگره60، شربت تریاک، ترک اعتیاد، جلسه، تریاک، هروئین، کراک، شیشه، قرص، مشروبات الکلی، میثم جمالی، دو بال پرواز، همسفر سمانه، سمنان، ترامادول، قرص آرام بخش، Addiction، Drugs، Addiction Treatment، www.c60.ir


راستش دقیق نمی دانم که چند سال و چند روز است که ما رفیق و شفیق هم هستیم.


ولی به خوبی زمانی را که توسط دوستانم به همدیگر معرفی شدیم، به یاد دارم، اینکه با هم رو بوسی کردیم، آنچنانکه من صورت ماه شما را بوسیدم و لب من با طعم و مزه شما آشنا شد، شما هم تمام سلولهایم را نوازش کردی و بوسه بر روح و جان و جســم من زدی را محـــال است از یاد ببرم.


براستی در اولین دیدار بسیار با محبت و مهربان بودی گویی این مهــر را حتی پدرم در حقم روا نداشته بود.ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: جمعه 9 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 19:16 | چاپ مطلب 0 نظر

بعد از جدایی چگونه به احساساتم خاتمه دهم؟!


"من تو را ترک می کنم " کلمات کمی وجود دارد که کمتر از این سه نوع قابل درک هستند. وقتی آنها از زندگی ما با خشم و یا در قالب یک پیامک و یا نوشته یاداشت با بی تفاوتی و هوشیارانه خارج میشوند. او از خودش نامهربانی برجای گذاشته است سپس ما در یک بحران جدایی سقوط می کنیم ، سپس برای ما مدت طولانی لازم تا بر این بحران غلبه بکنیم. فقط کسی که در هنگام استوار بودن زندگی زناشویی میتواند جدایی همسر را تحمل کند ،که قلبا" خودش از او خداحافظی کرده است. به وسیله جدایی دچار هیجان و التهاب سختی نمیشود.

مراحل جدایی

تمام انسانها و خود همسرمان بعداز شوک جدایی از مراحل متفاوت عبور میکنند. وقتی که ازجدایی فروکش نمود این مرحله را پشت سرنمود دیگه او زمان رو به جلو دارد. او اغلب درهنگام زمان زناشویی شروع کرده که دوست داشتن در رفاقت را تغییر بدهد و جدا کند. مرحله ای که بعد از اتمام زندگی زناشویی می گذرد .مساوی است با مرحله ازدست دادن یک انسان توسط مردن که تجربه میشود. مراحل مختلف با این چهار منطقه اخلال علامت گذاری میشود. درافکار، احساس، رفتار عکس العمل جسمی . این چهارمرحله متفاوت امکان دارد.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: جمعه 9 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 19:15 | چاپ مطلب 0 نظر

چگونه بفهمیم که یک نفر واقعا" ما را دوست دارد؟

به زبان آوردن کلمه دوستت دارم واقعا" کار ساده ای است اما ثابت کردن آن در عمل کار چندان ساده ای نیست.

اگر می خواهید متوجه شوید که فرد مورد نظرتان واقعا"دوستتان دارد یا نه ، بهتراست به جای اینکه فقط به حرفهای او اهمیت بدهید ، نشانه های دوست داشتن را در رفتارش نیز جستجو کنید.


اگر فردی وافعا" شما را دوست داشته باشد به خواسته ها و علایق شما توجه زیادی نشان می دهد. برای مثال حتما" از شما می پرسد که از زندگی تان چه می خواهید و بزرگترین آرزوهایتان چیست.


فردی که واقعا" به شما علاقمند باشد حتما" دوست دارد بداند که شما چه علایقی دارید و از چه چیزهایی بدتان می آید . وقتی یک نفر به کارهای شخصی و موفقیت و شادی فرد دیگر خیلی علاقه نشان می دهد یعتی واقعا" آن فرد را دوست دارد.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: جمعه 9 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 19:14 | چاپ مطلب 2 نظر

اسرار زندگی مجردی مان را به نامزدمان بگوییم یا نه؟

یکی از نکات بسیار مهم در جلسات خواستگاری این است که فرد تا چه حد می تواند اسرار زندگی خود را به فرد مقابل بیان نماید؟


 اسرار زندگی مجردی مان را به نامزدمان بگوییم یا نه؟


آیا اگر خطا و اشتباهی یا مسئله ای در زندگی اش رخ داده است، اجازه دارد آن را با نامزدش مطرح کند یا نه؟ مبادا بیان این اسرار دست مایه ای برای سرکوب وی توسط همسرش در زندگی زناشویی آینده گردد؟


اسرار زندگی را می توان مانند مباحث امنیتی اطلاعات به چهار طبقه ( بکلی سری، سری، خیلی محرمانه و محرمانه ) تقسیم نمود. در زندگی نیز برای مسائل خود طبقه بندی داشته باشید.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: جمعه 9 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 19:12 | چاپ مطلب 0 نظر

خانم ها اگر زندگی تان را دوست دارید، این جملات را هرگز به همسرتا

اگر زندگی تان را دوست دارید، این جملات را هرگز به همسرتان نگویید!!


دختران زیادی به این نتیجه رسیده اند که شریکشان را رنجانده اند و درعین حال متوجه دلیل این رنجش نشده اند. موارد اندکی وجود دارد که آقایان محترم دوست ندارند بشنوند:

1 - پسر مامانی ( لوس )
بسیاری از آقایان به مادرشان وابسته اند اما نباید به این نکته تاکید کنید. در نهایت مادرش کسی است که او را به دنیا آورده، به او شیر داده، بزرگش کرده و او را کسی که امروز می بینید ساخته است. مادرش او را کسی بار آورده که شما عاشقش شده اید، پس چگونه انتظار دارید که به کلی مادرش را نادیده بگیرد و مطیع شما باشد.

اگر تمایل به خودکشی دارید بهتر است بدون چتر نجات از هواپیما بیرون بپرید تا اینکه به او بگویید پسر مادرش است.چرا وقتی لازم نیست، پای مادرش را به میان بکشید؟ بیشتر آقایان در مورد مادرشان حساس هستند، همانگونه که شما در مورد والدینتان حساس هستید. هیچ مردی دوست ندارد که این حرف را بشنود و با وجود اینکه همه دختران این نکته را می دانند،اگر فرصت داشته باشند،هیچ کدامشان از گفتن این حرف فروگذار نمی کنند.یکی از بزرگترین مشکلات در روابط!

2 - داری کچل میشیبیشتر افراد با بالا رفتن سن مویشان را از دست می دهند و همچنین امروزه جوان ها هم دچار طاسی می شوند. اگر او به شما بگوید، هی چاقالو! شکمت رو دیدی، چه حسی خواهید داشت؟ معمولا آقایان در مورد مویشان حساس هستند حتی اگر نشان دهند که توجهی به این قضیه ندارند. نصفه شب در حالی که غرق عرق هستند بیدار می شوند چون خواب می دیدند که کچل شده اند. هیچ مردی چیزی جز موهای پرپشت روی سرش نمی خواهد و اگر به آن ها بگویید که سرت مانند شیشه صاف و براق است به آن ها بر می خورد.مثل خودکشی در یک رابطه است.


ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: جمعه 9 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 18:44 | چاپ مطلب 0 نظر

سال نو مبارک

 

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 1 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 17:43 | چاپ مطلب 1 نظر